Theodore Papakostas, Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie

niedziela, 26 marca 2023

 


Tytuł oryginału: Χωράει όλη η αρχαιότητα στο ασανσέρ;

Język oryginału: Grecki

Data wydania: 22 marca 2023 r.

Przekład: Katarzyna Juchniewicz - Gajewska

Wydawnictwo: HI:STORY (Imprint wyd. Otwartego)


Jak zmieścić całą starożytność w jednej windzie to nic innego jak przedstawienie starożytnych faktów i mitów, do których do tej pory nikt nie podchodził w tak innowacyjny i bezpośredni sposób z absolutną miłością do prawdy historycznej. Mamy tu przyjemnie oddane przedstawienie archeologicznego spojrzenia w przeszłość z implikacjami historycznymi, socjologicznymi i antropologicznymi.

Bardzo podobała mi się ta książka, ponieważ dała mi osobiście jasny obraz nauki archeologii, podany pięknie, ale i trafnie, a także wiele nieznanych historii z czasów starożytnych, zabawnych lub interesujących. Zachęcam autora do kontynuowania tego, co robi, bo w obecnych czasach brakuje świeżego spojrzenia nie tylko na starożytność, ale ogólnie na historię. 

Ta religia nie oczekiwała, że sam do niej przyjdziesz, to ona przychodziła do ciebie. Również jej filozofia przemawiała do wszystkich, od najbogatszych do najbiedniejszych. 

W próbie przelania tego wszystkiego na papier zagubiono gdzieś esencję. I złapałam się na czytaniu dialogu między głupcem nieobeznanym z archeologią, który mówił jak głupiec z ograniczonym zasobem słownictwa i inteligencji, a naukowcem, który za pomocą niefortunnych „uroków” próbował porozumieć się z głupcem, którego los uwięził w tej samej windzie co on.

Książki o tematyce popularnonaukowej czytam stosunkowo od niedawna i uwielbiam poznawać ludzi, którzy z zamiłowania do swojej dziedziny dostarczają opinii publicznej ważnych informacji i dzielą się wiedzą, ale uważam, że przedstawienie ich w takim dialogu było... sama nie wiem, lekceważące? Mam tu na myśli, że poziom wiedzy zawartej w tej niezbyt obszernej książce jest niezaprzeczalnie na bardzo dobrym poziomie, a humorystyczne podejście do tematu jest jak najbardziej świetnym pomysłem, zwłaszcza w przypadku uczniów, którym historia spędza sen z powiek, jednak takie kiepskie dialogi momentami odstręczały od ciekawej lektury.


Współpraca z wydawnictwem Otwarte. 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz