Giles Milton, Absurdalne fakty z historii. Mózg Lenina, zwłoki Chaplina i ostatni dodo

środa, 12 kwietnia 2023

 


Tytuł oryginału: Fascinating Footnotes From History

Język oryginału: Angielski

Data wydania: 12 kwietnia 2023 r.

Przekład: Zbigniew Kościuk

Wydawnictwo: HI:STORY (Otwarte)


Choć spośród dziesiątek wydarzeń zawartych w książce większość jest dość interesująca, są to w dużej mierze bardzo dobrze znane historie jedynie podrasowane o nieco pikantniejsze szczegóły. Wielu już napisało jednak stos książek i nakręciło masę filmów o wydarzeniach opisywanych przez autora w tej książce, więc choć tytuł sugeruje, że w jej treści znajdziemy jakieś fakty odkryte przez autora podczas badań, ciężko oprzeć się wrażeniu, że badania te składały się prawie wyłącznie ze studiowania Wikipedii. Większość omawianych wydarzeń jest dość współczesna; pochodzi z okresu od I wojny światowej, co znacznie ułatwia poszukiwanie informacji.

Tak naprawdę nie ma żadnych dowodów na którąkolwiek z postawionych przez autora tez, ale z drugiej strony - ponieważ wszystkie opisane wydarzenia są już całkiem dobrze w domenie publicznej, być może nie jest to tak naprawdę potrzebne - zwłaszcza, że ​​większość wydarzeń jest opisana na 2-5 stronach. Według mnie to dość mało jeśli weźmiemy pod uwagę, o czym lub o kim czytamy. 

Jako dziecko uwielbiałam takie krótkie, prawdziwe historyjki. Urok tego gatunku wyraźnie nie przeminął, ponieważ to dzieło sprawiło, że miałam ochotę poszaleć z szybkością. Szybkie czytanie ułatwia budowa tej powieści, bo niedługie historie ułożone są tematycznie w grupy średnio po trzy teksty. Czytelnik może przeskakiwać z jednego tematu na drugi i pominąć te, które go nie interesują.

101 historii zawartych w książce dotyczy interesujących ludzkich losów. Istnieją zarówno historie o przetrwaniu, jak i historie kryminalne, a wiele przypadków jest w jakiś sposób związanych z nazistami. Oczywiście. Chociaż historie mają sensacyjnego ducha, styl pisania nie jest przesadzony, da się raczej wychwycić niuanse BBC w narracji - jak to, że historie mają szczególnie chwytliwe zdania początkowe. 

Wydarzenia to nie tyle dziwne i osobliwe, co przede wszystkim interesujące szczegóły historyczne wielkich wojen światowych, wypadków i katastrof. Wydarzenia historyczne są dokładnie analizowane, ale tak naprawdę nie pojawia się nic nowego i przełomowego. Mam lekki niedosyt wiedzy. Podsumowując - jest to streszczenie historii, a w najlepszym razie książka historyczna dla ludzi, którzy są umiarkowanie zainteresowani historią.


Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu HI:STORY

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz