Edward Rutherfurd, Chiny

sobota, 15 kwietnia 2023

 


Tytuł oryginału: China

Język oryginału: Angielski

Data wydania: 22 marca 2023 r.

Przekład: Aleksandra Wolnicka

Wydawnictwo: Czarna Owca


Oto historia Chin oraz ich starcia z Zachodem, począwszy od XIX wieku aż po kolejne stulecie, od dekretu cesarskiego zakazującego handlu opium aż po wybuch rewolucji.

Po zafascynowaniu milionów czytelników swoimi opasłymi sagami historycznymi, które opowiadają historię jakiegoś znanego miasta lub państwa na przestrzeni wielu pokoleń (na przykład Nowy Jork czy Rosja, które miałam przyjemność czytać) Rutherfurd zabiera czytelników w bogate i fascynujące środowisko Państwa Środka. Ta siedemdziesięcioletnia saga rodzinna rozpoczyna się w XIX wieku, za panowania brytyjskiej królowej Wiktorii. Poprzez historie rodzin brytyjskich, amerykańskich i chińskich powieść opowiada obszerną i dramatyczną opowieść o tym, jak Zachód spotkał egzotyczne Cesarstwo Chin i upokorzył je. Historia, którą opowiada, doprowadziła bezpośrednio do tragicznych wydarzeń XX wieku i dzisiejszego stosunku Chin do reszty świata. 

Dziewiętnastowieczne Chiny były dumnym i starożytnym imperium, rządzonym przez Mandżurów i zakazanym dla obcokrajowców. Zachód, a zwłaszcza Wielka Brytania, miał nienasycony apetyt na chińską herbatę, ale brakowało mu srebra, by ją kupić. Tak więc poszukiwacze przygód z zachodnich kupców uciekali się do przemytu opium w zamian. Cesarz Chin, zdeterminowany, aby uchronić swój lud przed popadnięciem w nałóg, wysłał nieprzekupnego przedstawiciela do Kantonu, centrum handlu opium, aby to powstrzymał. Brytyjczycy zaś wysłali kanonierki i rozpoczęły się wojny opiumowe – zwiastujące okres krwawych porażek militarnych, reparacji i jednostronnych traktatów, który w Chinach stał się znany jako Stulecie Upokorzenia. 

Cesarstwo chwieje się w posadach, a fortuny powstają i upadają.

Od Hongkongu przez Pekin po Wielki Mur, od egzotycznych cudów Pałacu Letniego i Zakazanego Miasta po nędzne wiejskie chaty, dramatyczna walka toczy się w całym Królestwie Niebieskim. Jest to historia Chińczyków, wysokich i niskich, oraz mieszkańców Zachodu, którzy przybyli, aby eksploatować bogactwa swojej starożytnej ziemi i kultury. Poznajemy młodą wiejską żonę zmagającą się ze sztywnymi tradycjami swojego ludu, mandżurskich cesarzowych i wojowników, potężnych eunuchów. Są fanatyczni rebelianci Taiping i Boxer, sprytni chińscy piraci, artyści, konkubiny, łajdacy i bohaterowie, misjonarze o dobrych intencjach oraz drapieżni kupcy, dyplomaci i żołnierze Zachodu. 

O tym potężnym zderzeniu światopoglądów, wzajemnym nieporozumieniu, zdobytych fortunach, stoczonych bitwach i utraconej miłości autor opowiada historię tak po ludzku i uczciwie, jak to tylko możliwe, z perspektywy obu stron podziału. Intrygująca, wciągająca i wybitnie czytelna epopeja historyczna, którą czyta się jak bardzo dobry thriller z wybitną obsadą. 

Współpraca z wydawnictwem Czarna Owca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz