Dr Marisa G. Franco, Przyjaźń w czasach samotności. O znaczeniu i budowaniu więzi w dorosłym życiu.

wtorek, 14 marca 2023

 Tytuł oryginału: Platonic: How the Science of Attachment Can Help You Make—and Keep—Friends

Język oryginału: Angielski

Data wydania: 8 marca 2023 r.

Przekład: Ewa Ratajczyk

Wydawnictwo: Filia


Bądź takim przyjacielem, jakiego sam chcesz mieć.

Dr Marisa Franco z ciepłem i surowością argumentuje, że przyjaźń jest tak samo ważna i znacząca jak inne relacje w naszym życiu. Łączy naukę, historię, wywiady i cytaty genialnych myślicieli.

Każdy przyjaciel reprezentuje w nas świat, świat, który prawdopodobnie nie narodzi się, dopóki nie przybędą, i tylko dzięki temu spotkaniu rodzi się nowy świat.

Po przedstawieniu teorii przywiązania w bardzo przystępny sposób, autorka omawia główne zachowania, które mogą pomóc w nawiązywaniu i utrzymywaniu przyjaźni. Czułam się, jakbym przeglądała się w lustrze, gdy rozmówcy Franco opowiadali historie o byciu zbyt miłym, braku asertywności lub powstrzymywaniu gniewu. Dobrze wiedzieć, że takich ludzi jest więcej i że są rzeczy, które mogę poprawić. Franco dzieli się badaniami i konkretnymi wskazówkami, jak być autentycznym, czułym i wrażliwym. Rozdział o konflikcie pomógł mi przepracować frustrację związaną z pewną, jakiś czas temu utraconą przyjaźnią w produktywny sposób, który potwierdził, jak ważna była dla mnie ta relacja.

Empatii możemy zaznać od każdego - od krewnych, małżonka, szefa, obserwujących na Instagramie, instruktora zumby, twórcy świec, a nawet kierowcy ubera. Ale gdy jej potrzebujemy, najczęściej okazują nam ja przyjaciele.

Przyjaźń pomoże wielu czytelnikom. Jej lektura to doskonała okazja do refleksji nad przyjaźniami, przeszłością i teraźniejszością, społecznymi poglądami na przyjaźń oraz sposobami nawiązywania głębszych, lepszych przyjaźni.


Współpraca z wydawnictwem Filia

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz