Tara Isabella Burton, Obsesja

sobota, 20 kwietnia 2019
Dwie kobiety.
Louise i Lavinia.
Jedna bogata, druga nie.
Jedna szczęśliwa, druga nie.
Jedna dobra, druga nie.
Jedna żyje, druga nie.
Która jest którą?


Mroczny, sugestywny i wciągający thriller debiutującej pisarki Tary Isabelli Burton, który rozgrywa się w olśniewającej scenerii Nowego Jorku. Po przypadkowym spotkaniu te dwie kobiety nawiązują bliską przyjaźń, która może okazać się toksyczna.
Tylko dla kogo?


Na świecie żyją dwa typy ludzi: tacy, których możesz zwieść,a by zyskać ich sympatię, i tacy, którzy są na tyle inteligentni, aby nie dać się nabrać.
Lavinia Williams to dziewczyna z dobrego domu, która w wieku dwudziestu trzech lat ma ponad sto tysięcy dolarów na koncie, nie pracując i mieszkając na Upper East Side W Nowym Jorku. Jedyne zajęcie tej młodej kobiety to ekstrawaganckie przyjęcia, na których spędza czas do białego rana pijąc i ćpając niemal do nie przytomności w towarzystwie młodej, amerykańskiej elity. Mając piękne mieszkanie, w którym sporadycznie mieszka z nią jej młodsza siostra i zamożnych rodziców mieszkających w Paryżu, dziewczyna może robić co chce i kiedy chce.

Louise Wilson z kolei to całkowite jej przeciwieństwo. Dziewczyna mimo dobiegającej trzydziestki nie dorobiła się niczego, pracuje na dwa etaty, dodatkowo dając korepetycje by jakoś przetrwać w Nowym Jorku i spełnić swoje marzenie o zostaniu pisarką. Pracując od świtu do nocy nie ma czasu na życie towarzyskie, więc gdy osoba taka jak Lavinia Williams pragnie się z nią zaprzyjaźnić, poświęca się i mimo notorycznego zmęczenia bierze udział w każdym wydarzeniu, na które ciągnie ją przyjaciółka.

A co się stanie, gdy Louise w końcu odmówi nachalnej Lavinii?
Albo zakocha się z wzajemnością w jej byłym chłopaku?

Lepiej, abyś o pewnych sprawach nie wiedział. Kiedy ani jak umrzesz. Że prześpisz się z własna matką i zabijesz ojca. Co inni mówią o tobie za twoimi plecami. Jak ktoś, kogo kochasz, nazywa inną osobę. Ludzie mogą funkcjonować na tym świecie jako istoty społeczne między innymi dlatego, że są na tyle inteligentni, aby pewnych pytań nie zadawać.
Przyznam, że na początku Obsesja wydawała mi się nieszczególna, wszystko dla mnie było takie bez ładu i składu. Zaczęło mi się jednak układać to w jakąś logiczną całość, gdy zrozumiałam pewne fakty i przestałam węszyć. Najbardziej przerażającą osobą w tej historii jest Lavinia, nie wyobrażam sobie posiadania przyjaciółki, która nie daje od siebie odpocząć ani na pół minuty, a każdą konieczność spędzenia czasu osobno nagradza obrazą majestatu i żałośnie wylewnymi pretensjami o to, że idę do pracy zamiast z nią na przyjęcie. Z kolei to, co było w Obsesji najbardziej przerażające to fakt, jak dużą władzę daje komuś posiadanie czyjegoś telefonu. Dostęp do Facebooka, Instagrama, wiadomości, maili, kontaktów - a nawet aplikacji śledzącej aktywność fizyczną. Co można zrobić z tak przydatnym narzędziem? Czy można zataić czyjąś śmierć będąc aktywnym na jego profilach społecznościowych i odpisując regularnie na wiadomości? Jeśli tak, jak długo można utrzymać taki stan? Na te pytania z pewnością odpowie Wam Obsesja, którą koniecznie musicie przeczytać.

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca.

Panna Jagiellonka

2 komentarze:

  1. Narkotyki, sex, morze alkoholu, sex analny, striptease, sex lesbijski to tylko jedne z nielicznych składników życia nowojorskiej bohemy. Czytając o wyskokach Justina Biebera (tak, tego słodkiego chłopczyka) można sądzić, że to co przedstawiła nam Burton, dzieje się naprawdę, tylko my , zwykłe szaraczki, nie mamy do tego dostępu. Jeśli więc chcecie poznać chore fascynacje (nie)sławnych i bogatych, ich niewolników i fałszywych przyjaciół oraz tych, którzy dają im chociaż na chwilę zaistnieć, usiąść na tronie z czaszek innych celebrytów, to jest to powieść dla was. Ci, którzy liczą na ciekawy, trzymający w napięciu thriller, mogą być jednak zawiedzeni. (fragment z mojej recenzji)

    pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń