Joseph Finder, Zamiana

czwartek, 18 kwietnia 2019
"Zwykła ludzka pomyłka sprawia, że całkowicie niewinny człowiek poznaje złowrogie tajemnice rządu, a następnie staje się przedmiotem bezwzględnych działań i  politycznych ambicji ścigających go ludzi." Takie hasło widnieje na okładce Zamiany i właściwie brzmi to jak reklama jednego z wielu podobnych thrillerów, ale czy jest to jeden z wielu?

Michael Tanner, właściciel firmy Tanner Roast specjalizującej się w parzeniu kaw oraz ich handlem, drogą przypadku staje się w posiadaniu cudzego laptopa, gdy w wyniku zamieszania związanego z kontrolą bezpieczeństwa na lotnisku w Los Angeles, myli go z własnym laptopem. Z błędu zdaje sobie sprawę dopiero w domu w Bostonie, gdy nie może już nic zrobić. Kierowany ciekawością mężczyzna odkrywa, że właściciel macbooka zapisał hasło na samoprzylepnej karteczce wciśniętej za jego obudowę. Po uruchomieniu sprzętu biznesmen odkrywa, że owym właścicielem nie jest zwyczajny obywatel, a ktoś na bardzo wysokim stanowisku państwowym.

Tymczasem w Waszyngtonie pomyłkę uświadamia sobie również senator Susan Robbins. Spanikowana dzwoni do Willa Abbotta, młodego szefa swojego personelu, który zrobi wszystko by informacja o zaginionym laptopie szefowej nie wyszła na jaw. Ale czy chodzi tylko o prywatne dokumenty pani senator? A może o supertajne dokumenty wagi państwowej dotyczące bezpieczeństwa narodowego?
Zarówno Robbins jak i Abbott doskonale zdają sobie sprawę z tego, że dokumenty znajdujące się na macbooku nigdy nie powinny były wyjść poza Senat, tym bardziej dołożą wszelkich starań aby przekonać Tannera do oddania własności pani senator. Jednak kawowy biznesmen uparcie nie chce współpracować i za namową przyjaciół próbuje ujawnić rządowe tajemnice ściągając na siebie oraz bliskich śmiertelne niebezpieczeństwo nie tylko ze strony Agencji Bezpieczeństwa Narodowego ale również ze strony "fachowców" wynajętych przez Willa Abbotta.

Co myślę o Zamianie? Myślę, że to świetny thriller, jeden z takich, który chętnie bym obejrzała na ekranie z Liamem Neesonem, Meryl Streep i Jasonem Stathamem w rolach głównych. Książka wręcz nie daje się odłożyć, ponieważ główny bohater jest niesamowicie nieprzewidywalny, momentami miałam wrażenie, że sam autor nad nim nie panuje i facet robi na co ma ochotę, dosłownie wszystkiego mogłam się po nim spodziewać. Dlatego troszeczkę ubolewam nad zakończeniem, które mogło mieć więcej charakteru. Zdecydowanie  jednak dodam Findera do listy ulubionych autorów, stawiając go na półce obok Grishama, Harrisa oraz Cobena i z przyjemnością nadrobię pozostałe jego książki. 

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Sonia Draga.

Panna Jagiellonka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz