Jorge Zepeda Patterson, Morderczy Wyścig

piątek, 26 kwietnia 2019

Morderczy Wyścig to zarówno moje pierwsze spotkanie z twórczością Jorge Zepedy Pattersona jak i z literaturą meksykańską. Jak możecie się domyślić byłam zatem bardzo ciekawa tego thrillera.
To co odróżnia Morderczy Wyścig od innych, znanych mi thrillerów to fakt, że akcja nie znajduje się w stałym miejscu, a na trasie wyścigu Tour de France, natomiast zarówno morderca jak i ofiary są członkami paletonu, a każdy, kto choć trochę zna się na kolarstwie wie, że mimo rywalizacji czołowi zawodnicy Tour de France są ze sobą bardzo zżyci.
Marc Moreau to tak zwany gregario i przyjaciel gwiazdy typowanej na kolejnego zwycięzcę. Nasz bohater to typ osoby dzięki, której ktoś zbiera laury a mimo to nikt o nim nie mówi. Tak jak prezesi potężnych firm mają cały sztab ludzi do wykonywania wszelkich obowiązków, tak Steve Panata ma swojego Marca Moreau. Choć mężczyzna szanuje swojego przyjaciela, z każdym kolejnym etapem nie może pozbyć się myśli, że jest wykorzystywany. W końcu ukochana Marca, którą wcześniej bezskutecznie próbował zdobyć Panata, wyjawia mu skrywane oblicze przyjaciela. Jak to wpłynie na relacje między przyjaciółmi? A jak wpłynie na wynik wyścigu?
Kolarstwo to nie gra. Mówimy: zagrajmy w piłkę, w kosza, w tenisa, ale nikt nie mówi: zagrajmy w kolarstwo, bo w kolarstwo się nie gra, w kolarstwie się bije, w kolarstwie się walczy.

Oprócz konfliktu, który narasta w głowie Moreau na trasie jednego z najsłynniejszych wydarzeń sportowych na świecie dochodzi do serii nieszczęśliwych wypadków, które z każdym kolejnym utwierdzają wszystkich w przekonaniu, że ktoś musiał je sabotować. Ponieważ mężczyzna jest również znany z notowania przebiegu etapów i niemal komputerowego liczenia czasu, zostaje poproszony przez śledczych o pomoc w ujęciu mordercy będącego najprawdopodobniej członkiem peletonu lub ekipy zawodników. Treść tej powieści więc zajmują przemyślenia oraz wspomnienia Marca, który z każdym etapem typuje kolejne nazwiska i... zbliża się niebezpiecznie blisko pierwszego miejsca. Gregario faworyta nie zdobywa pierwszego miejsca, jego zadaniem jest umożliwienie faworytowi wygranej - jakie będą więc skutki, jeśli Moreau postanowi zawalczyć o żółtą koszulkę?

Powiem szczerze, że miałam spory problem z tą książką. Prawdopodobnie z powodu wszechobecnego kolarstwa, które jak każdy inny sport raczej mnie nie interesuje, choć dowiedziałam się kilku ciekawych faktów o tej dyscyplinie. Próbowałam mimo wszystko nie zwracać na to uwagi i skupić się na tym, co najważniejsze - głównym bohaterze kolarzu, który pełnił również rolę śledczego. I muszę przyznać, że mimo wielu, rozmaitych wydarzeń a także dość szybkiej lektury - nie poczułam tego. Za dużo było tu kolarstwa a za mało thrillera. Niemniej na pewno spróbuję przeczytać inną powieść Jorge Zepedy Pattersona ponieważ wiem, że mój stosunek do sportu znacznie utrudnił mi odbiór tej książki.


PREMIERA 8 MAJA

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Sonia Draga.

Panna Jagiellonka


4 komentarze:

 1. Chętnie przeczytam . Może mi bardziej przypadnie do gustu ;)

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jest, nie ma co się zrażać! Życzę miłej lektury :)

   Usuń
 2. Ojej, dla mnie również kolarstwo nie jest niesamowicie fascynujące i chyba miałabym problem z wciągnięciem się w całą historię... Trochę się tego obawiam;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja mam problem z każdą książką, w której pojawia się motyw sportu :(

   Usuń