J.D. Barker | Szóste Dziecko

piątek, 2 lutego 2024

 

Tytuł oryginału: The Sixth Wicked

Cykl: Sam Porter t. III

Język oryginału: Angielski

Data wydania: 25 października 2023 r.

Przekład: Agata Ostrowska


Detektywowi Samowi Porterowi słowa „Ojcze, wybacz mi” przywołują dawno zapomniane wspomnienia; celowo pogrzebaną przeszłość. Dla Ansona Bishopa stają się pomostem łączącym dzieciństwo z teraźniejszością i powodem do ujawnienia ukrytej od dawna prawdy. Kilka słów, zapisanych obok każdego ciała, łączy ofiary z nieuchwytnym mordercą, w tym samym momencie pozostawiającym po sobie trupy na przestrzeni całych Stanów Zjednoczonych. FBI wpada w panikę – tym bardziej że w jego szeregach szerzy się korupcja. Kiedy Anson Bishop, główny podejrzany w sprawie Zabójcy Czwartej Małpy, ujawni swoją historię, zmieni zupełnie nie tylko kierunek śledztwa, ale też życie wszystkich zaangażowanych.


Po lekturze drugiego tomu trylogii tj. Piątej Ofiary, czułam, że poziom makabry sięga zenitu. Tymczasem w Szóstym Dziecku liczba ofiar w dalszym ciągu rośnie - miejscowy szpital jest zamknięty z obawy przed śmiertelnym wirusem, a powiedzieć, że pacjenci przetrzymywani na kwarantannie nie są z tego powodu zadowoleni, to jak nic nie powiedzieć. Jakby tego było mało to na wolności wciąż grasuje zabójca. A może zabójcy? Detektywi z policji w Chicago oraz FBI pod dowództwem agenta specjalnego Franka Poole’a i detektywa Nasha starają się zrozumieć, co dokładnie się dzieje. Detektyw Sam Porter pod koniec wydarzeń opisanych w poprzedniej książce jest załamany i trudno się dziwić, że jest teraz postrzegany jako podejrzany o morderstwo, ale czy ma z nim coś wspólnego?

Do­cie­kli­wy umysł jest jak ma­ga­zyn o nie­ogra­ni­czo­nej po­wierzch­ni, jak pałac pa­mię­ci o nie­skoń­czo­nej licz­bie kom­nat, pię­ter i błysz­czą­cych cacek. Cza­sem jed­nak umysł do­zna­je urazu, jakaś ścia­na się kru­szy, pałac pa­mię­ci wy­ma­ga re­mon­tu, kom­na­ty przy­po­mi­na­ją ra­czej zde­wa­sto­wa­ne klit­ki.

J.D. Barker stylowo skończył swoją trylogię, W tej intensywnej, mrocznej, ale wciągającej historii o krzywdzeniu dzieci, korupcji w policji, zdradzie, wykorzystywaniu bezbronnych, zemście oraz skomplikowanym charakterze sprawiedliwości i osądu, w zadziwiający sposób udaje mu się zawiązać luźne końce. Uważam, że to szalenie intrygujący i wybuchowy thriller - taki, w którym nigdy nie wiadomo, co wydarzy się dalej, pozytywnie ociekający napięciem i niepozwalający o sobie zapomnieć.


Współpraca z wydawnictwem Czarna Owca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz