Simon Beckett / Zagubiony

wtorek, 1 listopada 2022

 Tytuł oryginału: The Lost

Język oryginału: Angielski

Data wydania: 12 października 2022 r.

Cykl: Jonah Colley t. 1

Przekład: Bartłomiej Nawrocki

Wydawnictwo: Czarna Owca


Sierżant Jonah Colley nie spodziewał się, że jeszcze kiedyś usłyszy Gavina. Kiedy stary przyjaciel poprosił, żeby przyjechał na Nabrzeże Rzeźników, początkowo nie wiedział, co zrobić. To prawda, nie rozmawiali ze sobą od dziesięciu lat. Ale nigdy nie słyszał w głosie Gavina paniki. Dziesięć lat temu Jonah był innym człowiekiem. Mężem. Ojcem. Ale pewnego przedpołudnia w trakcie wyjścia do parku jego czteroletni synek Theo zniknął. Poszukiwania, w których brał udział Gavin, nie przyniosły żadnego rezultatu. Życie Jonaha legło w gruzach. A teraz, stojąc przed magazynem nad rzeką, funkcjonariusz wybiera numer przyjaciela. Sygnał rozlega się gdzieś wewnątrz budynku, ale jego wnętrze spowija absolutna ciemność. Wbrew procedurom Jonah decyduje się wejść do środka. W powietrzu unosi się ciężki, metaliczny zapach krwi…


Zrozumiał, że ma kłopoty, dopiero kiedy poczuł zapach krwi.


Jonah Colley znajduje się w starym, ciemnym, rozpadającym się magazynie w okolicy znanej jako Slaughter Quays. Chwilę zajęło mu podjęcie decyzji, czy rzeczywiście iść na nabrzeże, po otrzymaniu wiadomości głosowej od swojego starego kumpla Gavina. On i Gavin byli przyjaciółmi od lat, ale od dłuższego czasu nie mieli ze sobą kontaktu. Jonah nie ma pojęcia, dlaczego Gavin do niego dzwonił, ale brzmiał, jakby był w niebezpieczeństwie.


Jonah borykał się w swoim życiu z wieloma problemami. Dziesięć lat temu jego czteroletni syn zniknął z pobliskiego parku pod okiem Jonaha. Jego ciała nigdy nie znaleziono i nikt nigdy nie został pociągnięty do odpowiedzialności. Żona Jonaha, Chrissie, zawsze go obwiniała, jego małżeństwo rozpadło się i obecnie mieszka sam.


Po wejściu do magazynu mężczyzna toczy w nim walkę o życie i chociaż udaje mu się uciec , jest ciężko ranny. Jednak to najmniejsze z jego zmartwień i wkrótce staje się jasne, że bycie funkcjonariuszem policji nie czyni go wolnym od podejrzeń. Prawie codziennie spotyka się z grillowaniem ze strony detektywów prowadzących sprawę. Jonah jest wyczerpany, zdezorientowany i bardzo przestraszony. Czy jest wrabiany? Czy są jakieś powiązania ze zniknięciem jego syna i tym, co stało się z Gavinem?


Teraz był praktycznie niewidzialny, kolejny cień w pogrążonym w ciemności zaułku. Zesztywniał na dźwięk otwieranych naprzeciwko drzwi.


Autor rzuca petardę za petardą, a czytelnik nigdy nie jest pewien, na kim może polegać. Jonah ukrywa różne rzeczy, podobnie jak większość innych postaci, a dotarcie do wybuchowej i szokującej prawdy wcale nie przychodzi łatwo. Zagubiony to porywająca, inteligentna, pokręcona i nieoczywista lektura. Simon Beckett jest znakomitym autorem i po raz kolejny stworzył wadliwą i całkowicie realistyczną postać, którą czytelnicy pokochają. Nie mogę się doczekać kolejnych części!


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz