Kiran Millwood Hargrave, Sofia. Dziewczyna z kościanego domu.

piątek, 11 lutego 2022

 Tytuł oryginału: A Secret of Birds and Bone

Data premiery: 23 luty 2022 r.

Tłumacz: Maria Jaszczurowska


Sofia Fiori przez całe swoje życie mieszkała pośród ruin klasztoru na obrzeżach Sieny we Włoszech. W domu zbudowanym ze starych kości Sofia żyje szczęśliwie i bezpiecznie ze swoim młodszym bratem Erminem i swoją matką, która rzeźbi piękne pamiątki z kości na zamówienie.

Miłość to niebezpieczna siła. Sprawia, że stajemy się samolubni i przestajemy dostrzegać innych.

Ale w dniu dwunastych urodzin Sofii jej matka udaje się do miasta i nie wraca do domu. Czy jej praca naraziła ją na niebezpieczeństwo? Sofia i jej młodszy brat Ermin zostają wysłani do klasztornego sierocińca, ale wkrótce uciekają, prowadzeni przez tajemniczego nowego przyjaciela i ich wronę. Razem przemierzają miasto pod ziemią, podążając za wskazówkami w kościach, aż do wież Sieny, gdzie - otoczone przez sroki - dzieci odkrywają straszliwą prawdę.

Nie było to moje pierwsze spotkanie z Kiran Milwood Hargrave, ale muszę powiedzieć, że jestem w szoku. Jej styl jest po prostu obłędny, a opisy są tak szczegółowe, że nie ma się ochoty odkładać tego cuda ani na moment. Autorka fenomenalnie opisuje Sienę jako miasto nękane zarazą, a jednocześnie piękne miejsce skąpane w słońcu, niezależnie od horroru, który się w nim dzieje. 

Wierzono, że szczątki świętych mają moc uzdrawiania chorych. Palec od nogi Świętej Marii Panny, który miał leczyć nieszczęśników opętanych taneczną manią, spoczywał w ażurowym pudełku z kości skokowych. Żuchwa Świętego Piotra, remedium na ból zębów, została obłożona zębami trzonowymi. Najwspanialszym dziełem był jednak relikwiarz, w którym przechowywano paliczek Świętej Katarzyny - podobno uzdrawiał każdego, kto przez chwilę potrzymał go w dłoni. 

Podobało mi się też, jak stworzyła tak piękną i potężną dynamikę rodziny. Główni bohaterowie to rodzeństwo, a ich więź jest tak silna - to coś niemalże niemożliwego w obecnych czasach. Opowieść jest pełna akcji, a budowanie świata wystarczyło, aby fabuła potoczyła się płynnie, bez przytłoczenia czytelnika informacjami. Tempo było stałe i szybkie, co moim zdaniem było w przypadku tej opowieści idealne. 

Ogólnie rzecz biorąc, jest to nienaganna, dobrze napisana książka dla młodzieży, którą pokochają wszyscy, bez względu na wiek.  


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Literackiemu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz