Fannie Flagg, Wciąż o tobie śnię

środa, 9 lutego 2022


Tytuł oryginału: I Still Dream About You

Data wydania: 26 stycznia 2022 r.

Wydawnictwo: Literackie

Tłumacz: Wojciech Szypuła


Było sporo rzeczy, które podobały mi się w tej powieści, z których najważniejsza to główne bohaterki, dwie agentki nieruchomości, które są jednocześnie najlepszymi przyjaciółkami i współpracownicami - Maggie i Brenda. Pracują w agencji nieruchomości, która od śmierci właściciela, niepowstrzymanej małej Hazel, traci swoją pozycję na rynku. Konkurencyjna agentka Babs Bingington, „Bestia z Birmingham”, nieetyczna pośredniczka handlu nieruchomościami i osoba całkowicie nielubiana, kradnie im klientów. Babs zatrudnia młodą parę jako „nabywców” nieruchomości, które są tak naprawdę kupowane przez deweloperów, od których Babs bierze łapówki. Deweloperzy zaś burzą te domy i budują nowe, luksusowe posiadłości lub kamienice, niszcząc ducha sąsiedztwa. Maggie, była Miss Alabamy, która straciła status Miss Ameryki z powodu niefortunnego rozwoju Miss America Pageant, nigdy nie wyszła za mąż i żyje z dnia na dzień bez nadziei na zmianę swojej przyszłości. Postanawia więc popełnić samobójstwo i opracowuje niezwykle skrupulatnie zaplanowany plan. Spłaca wszystkie rachunki, anuluje swoje karty kredytowe, każe zrezygnować z usługi telefonicznej, oddaje ubrania do małego teatru, w którym można je wykorzystać na kostiumy, i zostawia list wyjaśniający, co zrobiła. Następnie dzwoni po taksówkę i jedzie nad rzekę. Jej przyjaciółka Brenda to kompletnie przeciwieństwo Maggie, jest żywa i bardzo sympatyczna. Planuje kandydować na burmistrza Birmingham i ma sieć kontaktów z jej pracy na rynku nieruchomości, aby rozpocząć karierę w polityce. Głównym problemem Brendy jest siostra, która jest pielęgniarką i próbuje ją zmienić i utrzymać na diecie. 

Teraz komicy prześcigają się w tym, który bardziej bluźnie. Nikt już w telewizji nie ma cienia klasy – nie może mieć, bo pożarliby go żywcem. Dzisiaj chodzi o to, żeby wszystkich wytaplać w rynsztoku. – Gdzie się podziali ludzie, którzy umieją się zachować jak damy i dżentelmeni?

Nie chcę za dużo spojlerować, w każdym razie pojawiają się komplikacje i ludzie z przeszłości Maggie wkradają się w jej życie, a ona musi na jakiś czas zawiesić swoje plany (i oczywiście musi kupić trochę ubrań, ponownie podłączyć telefon i odzyskać list pożegnalny). Najpiękniejsza posiadłość Birmingham na szczycie wzgórza, z widokiem na miasto, pojawiła się na rynku i Maggie desperacko chce ją uratować przed Babs i deweloperami. 

Nie mam czasu być nieszczęśliwa. Życie to świetna zabawa.

Cóż, to nie kryminał (chociaż istnieje tajemnicze martwe ciało, które wymaga wyjaśnienia), więc wiemy, że w końcu wszystko musi się ułożyć. Czytelnik może nacieszyć się napięciem związanym z wielokrotnymi próbami Maggie, aby dostać się na tę tratwę na rzece, obawą, że posiadłość na wzgórzu zostanie zburzona na centrum handlowe, oraz groźbą eskalacji problemów zdrowotnych Brendy. Wciąż o tobie śnię to czwarta powieść Fannie Flagg, którą przeczytałam. Jest to lektura, którą czyta się bardzo szybko, ale... czegoś mi w niej brakowało. Niewiele było typowego dla Fannie Flagg humoru, który zastąpiła treść zupełnie niepodobna do znanego mi stylu autorki. Zakończenie powieści jest zbyt schludne i zbyt idealne. Sytuację pogarsza fakt, że to, co ją poprzedza, w większości przypadków takie nie jest. Znaczenie obyczajów i branie pod uwagę innych, motywy żalu, przyjaźni, samobójstwa, a nawet drobnej tajemnicy służą fabule tej opowieści. Łatwa lektura, dużo ciepła i południowego uroku sprawiają, że mimo wszystko chce się dokończyć tę książkę.


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Literackiemu


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz