Robert Beatty, Willa. Dziewczyna z Mrocznej Jamy.

niedziela, 30 stycznia 2022


Tytuł oryginału: Willa of Dark Hollow

Data wydania: 26 stycznia 2022 r.

Cykl: Willa, tom II

Tłumacz: Łukasz Małecki


Czytając Dziewczynę z Mrocznej Jamy ciężko nie odnieść wrażenia, że Beatty chciał stworzyć kolejną pozornie samodzielną historię. Nie rozwija jednak fabuły i narracji, a przynajmniej nie w sposób, który mógłby być satysfakcjonujący dla czytelnika. Postacie z pierwszej powieści, które należało rozwinąć dla dobra historii, są albo spychane na dalszy plan, albo całkowicie usuwane.

Uważam również, że mimo młodego wieku bohaterki, ta książka zdecydowanie nie jest przeznaczona dla młodych czytelników. Niestety, granica między literaturą młodzieżową, a literaturą dla dorosłych nie jest jednoznacznie określona, ale wydając książki dla młodzieży, w których dzieją się takie wydarzenia jak morderstwo, nastoletnia, prawie dziecięca bohaterka... Ciało Willi jest notorycznie posiniaczone, poobijane, poranione. W pierwszej książce Willa bywała ranna, ale później były okresy pocieszenia i odpoczynku, tak, jak właśnie być powinno w przypadku bohaterki takiej książki. To nie jest powieść dla dorosłych autorze! Tutaj Willa otrzymuje niewiele wytchnienia, a wszystkie jej chwile triumfu są szybko tłamszone przez kolejne porażki. A zakończenie? Ja rozumiem, że Willa to nie Pocahontas, ale nawet u rasowych autorów kryminałów pojawiają się happy endy. 

Jestem strasznie zawiedziona bo pierwsza część była dobra i miała w sobie potencjał na całkiem fajną serię przygodową dla młodzieży. Teraz jednak Dziewczyna z Mrocznej Jamy kompletnie zmieniła moje nastawienie do tej serii i myślę, że najlepsze co możecie zrobić to przeczytać pierwszą cześć, a o istnieniu tej drugiej po prostu zapomnieć. 


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Literackiemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz