Sabine Ebert, Miecz i Korona - Mistrz Intryg

poniedziałek, 31 stycznia 2022

 


Tytuł oryginału: Schwert und Krone. Meister der Täuschung

Data wydania: 12 stycznia 2022 r.

Cykl: Miecz i Korona

Tłumacz: Daria Kuczyńska - Szymala


Tyrol, grudzień 1137 roku. Po nagłej śmierci cesarza Lothara natychmiast wybucha zaciekła walka o tron. Henryk Pyszny, który został wyznaczony na następcę cesarza Lotara jeszcze za jego życia, zostaje pozbawiony swoich roszczeń przez intrygi książąt i duchownych, a jego księstwa Saksonii i Bawarii również są zagrożone. Konrad Stauf zostaje w jego miejsce koronowany na króla. Ale to tylko powoduje więcej wojen i konfliktów w imperium, a młodsze pokolenie, w tym młody Fryderyk Barbarossa, nie chce przysięgać swojej bezwarunkowej lojalności nowemu królowi. Ma on bowiem własną wizje, jak zarządzać podzielonym imperium.

Powstaje bardzo obszerny obraz XII wieku. Chociaż Fryderyk Barbarossa pojawia się w tym pierwszym tomie, nie odgrywa on tak naprawdę większej roli. Doświadczamy bardzo podzielonego imperium i wszystkie zaangażowane strony mają swoje zadanie, w tym Wettynowie, Staufowie, Askańczycy czy Welfowie. Szczególnie udane są według mnie opisy idei i zasad, jakie panowały w poszczególnych rodach i domach.

Było tu dużo zamieszania, ale ogólnie wszystko zostało wyjaśnione w jasny i zrozumiały sposób. Co sprawia, że ​​ta powieść jest tak wyjątkowa? Większość postaci jest udokumentowana historycznie. Tylko Lucjan - miśnieński pisarz, szpieg i grajek, jego żona Hanka i syn Christian byli zaangażowani w historię jako postacie fikcyjne, odgrywając podrzędne role. Tylko nielicznym autorom udaje się napisać tak dobrą powieść historyczną z niemal wyłącznie historycznymi postaciami, co moim zdaniem również wydaje się bardzo autentyczne.

Nie mam również wątpliwości, że pisząc tę powieść autorka bardzo dobrze się przygotowała, zresztą sam epilog jasno pokazuje, ile pasji i skrupulatności Sabine Ebert włożyła w pracę nad tą książką. Oczywiście niektóre rzeczy zależą od wyobraźni autora i jest kilka luk, które trzeba wypełnić, ale zbyt idealnie też nie może być. Warto też wspomnieć, że to opasłe tomiszcze uzupełniają ciekawostki historyczne, tablica chronologiczna i kilka drzew genealogicznych.

Podsumowując - bardzo polecam i czekam na kolejne tomy!


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Sonia Draga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz