Phoebe Locke, Lipcowe Dziewczyny

sobota, 7 sierpnia 2021

 


Tytuł Oryginału: The July Girls 
Data premiery: 1 lipca 2021 r. 
Seria: Thriller Psychologiczny 
Wydawnictwo: Czarna Owca 
Tłumacz: Bartłomiej Nawrocki 

Kluczową postacią w Lipcowych Dziewczynach jest jedna z głównych bohaterek - Addison „Addie” Knight, mieszkająca w Londynie wraz ze starszą siostrą Jessicą i ojcem Paulem, który zdecydowanie jest mężczyzną o podejrzanej reputacji, wykluczonym z londyńskich pubów i niemal całą dobę usiłującym zarobić jakieś pieniądze, z miernym skutkiem. Addie, w momencie gdy ją poznajemy ma zaledwie 9 lat więc dla niej tata jest najcudowniejszy na świecie, jednak w dniu jej 10 urodzin - 7 lipca kolorowa, idylliczna bańka mydlana w której dotychczas żyła - bezpowrotnie pęka.
 
Stolica Wielkiej Brytanii staje się ofiarą serii zamachów terrorystycznych i biedna, mała i przerażona Addie nie wie co się dzieje. Jessie nie odebrała jej ze szkoły, w domu też nie było ani jej ani taty. Jakiś czas później Paul wraca do domu, jednak jego widok - całego umorusanego krwią - zamiast przynieść ulgę zrozpaczonej dziesięciolatce sprawia, że ta jeszcze bardziej się boi. W Londynie panuje chaos, okazuje się jednak, że rodzina Addie wyszła bez szwanku podczas zamachu bo jej ukochana siostra również wróciła cała i zdrowa. Dziesięciolatce wciąż jednak nie daje spokoju zakrwawione ubranie ojca i opowiada siostrze o tym, w jakim stanie Paul wrócił do domu, a ta decyduje się przejrzeć jego rzeczy. Żadna z nich jednak chyba nie spodziewała się znaleźć w nich portfela kobiety, która od kilku dni jest poszukiwana - Olivii Emerson, kochającej żony i matki. 

Siostry podejrzewając, że ich ojciec mógł zrobić krzywdę Olivii postanawiają wybrać się do jej męża, a tam ku wielkiemu zdziwieniu Addie, Jessica składa Lexowi Emmersonowi propozycję by zatrudnił ją jako opiekunkę do małej Cary. Plan Jessie nie podobał się jej młodszej siostrze, która postanowiła odkryć całą prawdę. Nie spodziewała się jednak, że “prawda” nie dotyczy tylko jej i Jessie, Olivii Emerson czy taty, ale również… ich matki, która - według wiedzy posiadanej przez Addie - od lat przebywa w więzieniu. 

Narracja jest przedstawiana z perspektywy Addie - dziewczynki, która kocha swojego tatę i siostrę, której światem wstrząsają rodzinne sekrety i kłamstwa, żyjącej pod presją, jakiej nie powinno znosić żadne dziecko i ostatecznie dziewczynki, która staje się kobietą obciążoną najczarniejszymi lękami. Narracja przeplatana też jest fragmentami książki napisanej przez Laurie Cooper o seryjnym mordercy o pseudonimie Sroka, który co roku zabija kobietę 7 lipca, zabierając im biżuterię i bibeloty. Książka Cooper opisuje zbrodnie dokonane przez londyńskiego zabójcę kobiet począwszy od 23 - letniej Jennifer Howell, której ciało wydobyto z rzeki, dokładne daty i miejsca, a także zwraca uwagę na to, że rok w rok umierała jedna dziewczyna dokładnie 7 lipca, czyli dokładnie w dniu urodzin Addie. Jaki związek z Addison mają zbrodnie Sroki? Czy w ogóle jakiś mają? 

To niezwykle klimatyczna i mrożąca krew w żyłach opowieść, niesamowicie angażująca emocjonalnie, gdy zanurzyłam się w świecie Addie i jej dysfunkcyjnej rodziny. Kiedy myślałam, że wiem, dokąd zmierza powieść, Locke zręcznie przesuwała ją w inne, bardziej zaskakujące, pokręcone kierunki. To, co wyróżniało tę lekturę, to charakterystyka młodej Addie dorastającej w Brixton, pochodzącej z uboższej londyńskiej rodziny, której matka zniknęła, gdy była malutka, wychowywana przez siostrę i ojca, który prawie nie istnieje, a mimo to Addie była bardzo pogodną i dobrze wychowaną dziewczynką zafascynowaną Harrym Potterem i bez problemu odróżniającą dobro od zła oraz ostatecznie przemiana Addie w Addison, młodą kobietę na której odbiły się tajemnice najbliższych jej osób. 

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz