Simon Beckett, Zapisane w kościach

piątek, 30 lipca 2021

 Tytuł Oryginału: Written in Bone

Cykl: David Hunter (2)

Data premiery: 7 kwietnia 2008 r.

Data aktualnego wydania: 30 czerwca 2021 r.

Tłumacz: Berenika Janczarska


Nasze życie, a czasami i śmierć są zapisane w kościach.

Antropolog sądowy dr David Hunter w ramach przysługi przebywa na odległej wyspie Runa badając przerażające odkrycie. Hunter w swojej pracy był świadkiem śmierci pod wieloma postaciami, ale nawet on jest zszokowany tym, co zobaczył: niemal całkowicie spalone ciało, z którego pozostały tylko nogi i ręka. Miejscowa policja jest pewna, że to przypadkowa śmierć, że ofiara zginęła na skutek nieszczęśliwego wypadku, ale Hunter nie jest przekonany. Badając spalone szczątki, znajduje dowody, których się obawiał. Dowody, które wykazują, że nie był to wypadek tylko morderstwo.

Kiedy odizolowana społeczność mierzy się z odkryciem Huntera, w wyspę uderza katastrofalna burza. Brakuje prądu, ustaje komunikacja ze światem zewnętrznym, a zabijanie zaczyna się na dobre. 

W odpowiedniej temperaturze pali się wszystko. Drewno. Ubranie. Ludzie. Przy dwustu pięćdziesięciu stopniach Celsjusza płonie ciało. Już po chwili skóra czernieje i pęka. Tłuszcz upłynnia się, topi jak słonina na patelni. Służy za paliwo dla płomieni trawiących ciało. Ogień zajmuje najpierw ręce i nogi, robiące za podpałkę pod masywny korpus. Kurczące się ścięgna i włókna mięśniowe wprawiają płonące kończyny w podrygi, które są obsceniczną parodią życia. Ostatnie w kolejności trawione są organy wewnętrzne. Obleczone w wilgotny kokon mogą przetrwać nawet wtedy, gdy cała tkanka miękka ulegnie zwęgleniu. Co innego kość. Ta uparcie opiera się wszystkiemu, ulegając tylko najgorszemu ogniowi. Choćby wypalił się z niej cały węgiel, gdy jest już martwa i sucha jak pumeks, zachowuje swój kształt. Ale jest już tylko pozbawionym substancji i zagrożonym rozpadem cieniem samej sieje; ostatni bastion życia obrócony w proch. Proces ten, z kilkoma nielicznymi wyjątkami, zazwyczaj przebiega według tego samego, niezmiennego wzorca. Zazwyczaj, ale nie zawsze.

Zapisane w kościach to kontynuacja serii z Davidem Hunterem, którą otworzył genialny thriller Chemia Śmierci. Kiedy pozorna sprawa samozapłonu pojawia się na odległej szkockiej wyspie Runa, to, co wygląda na prostą i zamkniętą sprawę, wkrótce cuchnie morderstwem. Z czasem pojawiają się kolejne ofiary, a mała społeczność hebrydzkiej wyspy zaczyna się zastanawiać, kto spośród nich włada nożem i podpala ofiary. Z kolekcją nowych małomiasteczkowych postaci Beckett powraca ze wspaniałą nową fabułą jako wspaniałą narracją, która ożywi tę historię. Każdy czytelnik z pewnością pochłonie tę książkę w mgnieniu oka, a ostatnie rozdziały sprawią, że będziecie podnosić szczękę z podłogi. 


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz