Tori Telfer, Seryjne Zabójczynie

poniedziałek, 26 lipca 2021

 


Tytuł oryginału: Lady Killers: Deadly Women Throughout History

Data wydania: 22 listopada 2017 r.

Tłumacz: Jarosław Mikos


Tori Telfer otwiera książkę dobrze zbadaną dyskusją na temat seryjnych zabójczyń. Pod koniec lat 90 specjalista od profilowania FBI stwierdził, że seryjne zabójczynie po prostu nie istnieją. Oczywiście tak nie jest. Autorka opowiada o tym, jak mężczyźni u władzy starannie skonstruowali własną narrację wokół każdej z tych zabójczyń. Czując się niekomfortowo z myślą, że kobieta może zabić z zimną krwią, przepisują historię na nowo. Na przykład niesławna Elżunia Batory była „wampirem” lub „uwodzicielką”, podczas gdy w rzeczywistości prawdopodobnie po prostu lubiła mordować ludzi. Nawet pseudonimy nadane niektórym zabójczyniom - weźmy na przykład Nannie Doss - „Chichocząca babcia”, mają umniejszyć ich zbrodnie. Telfer przedstawia krytyczną analizę tego, dlaczego ludzkość ma pokusę odrzucenia aktów zabójczych kobiet i jest to naprawdę fascynująca lektura dla osób zainteresowanych socjologią i psychologią.

Telfer nie tylko pisze o morderczyniach, o tym, co zrobiły, i o karach jakie za to groziły lub nie w czasach, w których dokonywały swoich zbrodni. Zagłębia się w kontekst historyczny, dostarczając informacji o świecie, w którym dorastały kobiety, co w wielu przypadkach ma ogromny wpływ na decyzje podejmowane przez każdego zabójcę. Autorka zagłębia się w potencjalne motywy każdej z bohaterek tej książki. Niektóre próbowały uwolnić się z kajdan, a inne mogły być po prostu psychopatkami. Tak było prawdopodobnie w przypadku Elżbiety Batory czy  Darii Nikołajewnej Saltykowej.

Niektóre recenzje narzekają, że książka zawiera nadmierną ilość szczegółów, ale muszę polemizować z tym punktem. Szczegóły dostarczają krytycznych informacji o tym, co mogło skłonić te kobiety do zabicia. Dają nam pełny obraz. To właśnie sprawia, że ​​czytanie takiej książki różni się od przewijania artykułu na Wikipedii. Czytelnicy mogą dojść do własnych wniosków, ponieważ znają więcej niż tylko pobieżną ilość informacji o sytuacji. Osobiście podobały mi się ciekawostki informacji o każdym okresie. Na przykład, jak arystokratki żyjące w czasach Elżbiety Batory skubały włosy, aby mieć wysokie czoła. Ten drobny szczegół to coś, co zostanie ze mną na chwilę.

Niektóre fragmenty tej książki były trochę groteskowe. Telfer nie stroni od opisu tego, o co oskarżano niektóre z bardziej niepokojących morderczyń. Nie tłumi wpływu arsenu na organizm. Nie miałam pojęcia, jakie to bolesne!

Gorąco polecam tę książkę każdemu, kto interesuje się prawdziwą zbrodnią, ale chce dowiedzieć się więcej o seryjnych mordercach. Jak powiedziałem wcześniej, jest bardzo szczegółowa, więc jeśli nie jesteś zainteresowany poznawaniem okresów, w których żyła każda morderczyni, może to nie być książka dla ciebie. W historii istnieje szeroki wybór kobiet, od sławnych morderczyń, takich jak Elżbiety Batory i Mary Ann Cotton, po mniej znane, takie jak Raya i Sakina, zabójcze siostry z Egiptu.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz