Sławomir Leśniewski, Sobieski. Lew, który zapłakał

sobota, 3 kwietnia 2021

 


Data wydania: 24 marca 2021 r.


Tatarzy i Turcy, których Jan III Sobieski wielokrotnie gromił w bitwach, nadali mu przydomek Lew Lechistanu; wśród współczesnych i potomnych cieszył się sławą jednego z najwybitniejszych europejskich wodzów. Miał wspaniałą aparycję, u swojego boku najpiękniejszą kobietę, budził mimowolny szacunek. Z pozoru miał więc wszystko. W rzeczywistości przeżywał dramat człowieka, którego wielkie ambicje i plany polityczne okazały się sromotną porażką.

Sławomir Leśniewski, popularyzator historii i autor bestsellerowych książek historycznych, w fascynujący i pełen emocji sposób odmalowuje niejednoznaczną, tragiczną i pełną słabości postać Jana III Sobieskiego. Mierzy się z mitem o niezwyciężonym władcy spod Wiednia i niezłomnym obrońcy przedmurza chrześcijaństwa. Z jego opowieści, zamiast bezdyskusyjnego blasku legendy Jana III, wyłania się człowiek, który największe bitwy toczył sam ze sobą.

Są takie książki, które się czyta, a potem ciężko o nich cokolwiek napisać. Bardzo nie lubię takich momentów ponieważ biorąc książkę do recenzji czuję się w obowiązku napisać choćby krótką recenzję. Tymczasem właśnie teraz mam ten problem. Choć przeczytałam tę powieść historyczną tydzień temu, do dziś nie potrafię sklecić sensownego zdania na jej temat.

Bez wątpienia była to ogromna dawka wiedzy, jednak tak samo, jak w przypadku poprzedniej książki autora, którą czytałam już dawno temu, ciężko mi było przez nią momentami przebrnąć z uwagi na podręcznikowy styl autora. Nie zrozumcie mnie źle - nie mogę napisać, że ta lektura była nudna, co to to nie. Po prostu nie jestem zwolenniczką powieści historycznych będących obszerniejszą wersją szkolnych podręczników do historii. I choć treści w nich zawarte są - a przynajmniej powinny być spisem prawdziwych wydarzeń, zdecydowanie wolę gdy autorzy puszczają wodze fantazji i opisują fabularyzowane wersje historycznych postaci lub wydarzeń. 

Niemniej uważam, że Sobieski. Lew, który zapłakał, to idealna i obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika historii ponieważ absolutnie nie można autorowi zarzucić braku wiedzy, którą chętnie się z nami - czytelnikami dzieli.


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Literackiemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz