Alex Rovira i Francesc Miralles, Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie - 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości

niedziela, 28 lutego 2021

 Tytuł oryginału: Cuentos para quererte mejor

Data premiery: 9 grudnia 2020 r.

Tłumacz: Katarzyna Kozioł - Galvis


W tej książce były historie, które podobały mi się znacznie bardziej niż inne. Czuję jednak, że wszystkie miały dobre przesłanie i doprowadziły do bardzo interesujących refleksji; nawet te, które tak bardzo do mnie nie docierały, dały mi do myślenia. 

Weźmy na przykład trzydziestą opowieść Potrójny filtr. Komu pomagają plotki? Ta historia uczy, że rozpowiadanie nieprawdziwych informacji niczemu nie służy, a także, że powtarzając je można kogoś zranić. I co jak to, ale każdy się chyba ze mną zgodzi, że ta historia powinna zostać przeczytana przez wielu dorosłych... ;)

Drugą wartą uwagi opowieścią jest dwudziesta trzecia opowieść Potęga umysłu. Wiara ma moc tworzenia. Opowiada ona o magiku Houdinim, który został poddany próbie i nie wyswobodził się z celi, w której został zamknięty ponieważ uwierzył w to, że został uwięziony i tym samym stracił wiarę w swoje zdolności, a morał z tej historii podobał mi się najbardziej:

Jeśli sądzisz, że potrafisz, to masz rację. Jeśli sądzisz, że nie potrafisz - również masz rację. 

Kolejną bardzo mądrą i bardzo na czasie opowieścią jest dziesiąta historyjka Kobieta idealna. Spójrz w lustro zanim zaczniesz wymagać od innych. Jest to niezwykle mądra opowieść o mężczyźnie, który przebył wiele dróg by odnaleźć idealną kobietę. I tak wędrował od kraju do kraju, od miasta do miasta i od wioski do wioski, za każdym razem jednak w każdej napotkanej kobiecie czegoś mu brakowało. Jedna była piękna i religijna, ale brakowało jej wiedzy. Inna zaś była mądra i dobra, ale nie była ładna. A gdy w końcu spotkał kobietę idealną - mądrą, piękną i pobożną, okazało się, że... ona również szukała idealnego mężczyzny. I jest to uważam kolejna obowiązkowa pozycja dla wszystkich tych, którzy szukają ideału. 

Jest to książka, którą warto mieć, aby móc od czasu do czasu do niej wracać i przypomnieć sobie te ważne kwestie, które porusza, bo bez wątpienia nie jest to książeczka tylko dla dzieci. Natomiast z czysto wizualnej kwestii Opowieści dla dzieci, które chcą uwierzyć w siebie - 35 historii o tym, jak pielęgnować poczucie własnej wartości zostały przepięknie wydane. Twarda okładka, bardzo przyjemna w dotyku, tasiemka do zakładania i te przepiękne ilustracje Raqueli Diaz Reguero sprawiają, że każde dziecko na pewno z chęcią sięgnie po tę lekturę.

Uważaj na swoje myśli, stają się słowami. Uważaj na swoje słowa, stają się czynami. Uważaj na swoje czyny, stają się nawykami. Uważaj na swoje nawyki, stają się twoim przeznaczeniem.

 

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz