Simon Beckett, Wołanie Grobu

poniedziałek, 23 marca 2020
Nic nie pozostaje ukryte na zawsze.

Tytuł oryginału: The Calling of the Grave
Premiera: 25 marca 2020 r. *
Gatuek: thriller
Seria: Dr. David Hunter (4)

Posępne, złowrogie torfowiska niczym sceneria z najlepszych powieści gotyckich oraz poczucie grozy, które towarzyszy czytelnikowi od pierwszej do ostatniej strony książki.
Akcja w tej powieści od początku pędzi na wysokich obrotach, autor przenosi czytelnika o osiem lat wstecz wspominając wydarzenia na angielskich wrzosowiskach, ukazując monstrualną postać Jerome'a Monka - bestialskiego mordercy, który przyznał się do zamordowania czterech kobiet, lecz nie ujawnił miejsca ukrycia zwłok trzech z nich, idącą za tym zawodową katastrofę Huntera oraz tragedię jaka go spotkała w życiu prywatnym. Mimo ogromnej straty oraz niepowodzeń Hunter jednak mimo wszystko nie odciął się od antropologii ani od życia - co bardzo mi się w nim podoba. Zamiast tkwić w żałobie facet starał się iść do przodu, w czym zdecydowanie pomagała mu Sophie Keller, behawiorystka poznana lata wcześniej przy sprawie Monka. 
Bez względu na to, jak głęboko umarli leżą w ziemi, wciąż dają nam odczuć swoją obecność. Jeden. Dwa. Osiem. Nic nie pzoostaje w ukryciu na zawsze.
Bohaterowie ponownie spotykają się teraz tj. po ośmiu latach, gdy wychodzi na jaw, że Monk uciekł z więzienia.  Dla członków ekipy dochodzeniowej, która prowadziła śledztwo w sprawie okrutnych morderstw Monka staje się jasne, że mężczyzna zamierza ich dorwać. Potwierdzeniem tej myśli z pewnością jest fakt, że tuż po ucieczce z więzienia zostaje napadnięta Sophie, a wkrótce ginie jeden z archeologów, który brał udział w poszukiwaniu zwłok kobiet zamordowanych przez Monka. Znakomita akcja, nieprzewidywalni bohaterowie i piękna - choć surowa - sceneria wrzosowisk w zachodniej części południowej Angli.

Wołanie Grobu to czwarta część serii z antropologiem Davidem Hunterem, ale choć miała w Posce swoją premierę już dawno i są na rynku wznowione również poprzednie części, jak dotąd nie miałam okazji przeczytać żadnej z książek tego autora. Wielokrotnie natomiast czytałam i słyszałam o nim same superlatywy więc nie zważając na to, że Wołanie Grobu jest którąś z kolei częścią postanowiłam ją przeczytać. Jednocześnie zdawałam sobie sprawę z tego, że prawdopodobnie mocno zaspojleruję sobie poprzednie części jesli będę chciała je nadrobić oraz, że niektórych faktów z życia bohatera mogę nie rozumieć. Okazało się jednak, że pomimo nieprzeczytania poprzednich trzech części serii doskonale wczułam się w postac bohatera, czytało mi się ten thriller naprawdę bardzo dobrze i ta naprawdę tylko nieznaczne szczegóły przypominały mi o tym, że jest to część serii a nie pojedyńcza książka. 

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca.

Premiera 25 marca 2020 r.


* niniejsza data jest datą premiery obecnego wydania, pierwsza Polska premiera miała miejsce 10 maja 2010 r. nakładem wydawnictwa Amber.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz