Raymond Khoury, Osmański Sekret

niedziela, 22 grudnia 2019
Co by było gdyby...
Imperium Osmańskie podbiło Europę?

Tytuł oryginału: The Ottoman Secret
Autor: Raymond Khoury
Data premiery: 13 listopada 2019r.
Nakładem wydawnictwa: Sonia Draga

Jest rok 2017. Imperium Osmańskie od ponad 300 lat włada terytorium o powierzchni prawie 16 milionów kilometrów kwadratowych. Niewiele brakuje, a Rosja nie byłaby największym państwem na świecie. W Paryżu szanowany śledczy państwowej policji Kamal Aga, dzielnie broni Imperium przed zagrożeniami zewnętrznymi i wewnętrznymi.
Pewnego dnia na brzegu Sekwany nagi mężczyzna o skórze pokrytej tatuażami morduje przypadkowego przechodnia, a Kamal jak zwykle w takich przypadkach dąży do schwytania tajemniczego mordercy znad Sekwany. Szybko okazuje się, że zadawanie zbyt wielu pytań w tej sprawie nie podoba się przełożonym Agi. Mężczyzna jest na celowniku gdy tropy prowadzą go do wielkiej państwowej tajemnicy ukrywanej skrzętnie od przeszło 300 lat. Śledczy musi podjąć ciężką decyzję, gdy służby bezpieczeństwa zaczynają interesować się jego rodziną.

W Osmańskim Sekrecie mamy do czynienia z klasyczną fabułą z rodzaju dobro zawsze zwycięży, w której osadzony jest typowy wątek sensacyjny. Główny bohater, Kamal Aga, bardzo barwny i sympatyczny staje do walki z państwem, rządami, które już dawno zatarły granicę między dobrem a złem.

Oprócz bardzo ciekawej mimo swojej klasycznej formy fabuły i akcji, która wciąga czytelnika w tę gonitwę pozwalając poczuć nam się częścią tej historii, autor zaserwował nam również ciekawą i jednocześnie lekko przerażającą alternatywną wersję historii. Ciekawe, czy ktoś z Was zastanawiał się, co by było gdyby to nie Jan III Sobieski w roku 1983 wygrał Bitwę pod Wiedniem tylko Kara Mustafa? Jak wyglądałoby nasze życie pod wszechwidzącą władzą sułtańską? Jak to by było mieszkać w kraju którego granice sięgają najrozmaitszych miejsc i kultur, z którego nie trzeba by było nigdy wyjeżdżać żeby zobaczyć jedne z najpiękniejszych miejsc świata?

Niesamowita powieść, świetna fabuła i akcja, której nie mam nic do zarzucenia. Polecam serdecznie!

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Sonia Draga.
A Tobie czytelniku, dziękuję za zainteresowanie moją opinią!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz