David Calle, Ile ważą chmury?

czwartek, 23 maja 2019

Czy w przyszłości będziemy cyborgami? Jak moglibyśmy uciec z ziemi? Czy zostaniemy zdominowani przez roboty?


Ponieważ jestem fanką wszelkich teorii spiskowych, a także często z zaciekawieniem oglądam takie programy jak DeFacto czy Galilieo, naturalnie nie mogłam przejść obojętnie obok książki, której autor stawia tak fascynujące pytania jak ile pająków trzeba żeby zahamować Boeinga 747?; dlaczego niebo jest błękitne? czy tytułowe ile ważą chmury? 

David Calle jest hiszpańskim popularyzatorem nauki, prowadzi popularnonaukowy kanał na YouTubie oraz prywatną akademię matematyki i fizyki. Innymi słowy - nie dość, że jest przystojny to jeszcze jaki inteligentny! Co najistotniejsze Calle udziela odpowiedzi na proste i czasem dość skomplikowane pytania w bardzo zrozumiały dla przeciętnego odbiorcy sposób. Choć jestem humanistką, a nauki ścisłe zawsze były dla mnie czarną magią - mając takiego nauczyciela, żadne wzory i równania nie byłyby mi straszne, a nauka sprawiałaby mi ogromną przyjemność.
Jeżeli twoje życie jest długie i szczęśliwe - i oby takie było - przeżyjesz ponad dwa miliardy sekund... aczkolwiek, jedną trzecią tych sekund spędzisz we śnie.
Wiecie, nie umiem pisać o tego typu książkach. Zawsze mam problem, co napisać żeby było to dość zachęcające lub nie.  Najchętniej napisałabym po prostu, że była ciekawa, nawet dość zabawna, a autorowi życzę więcej subskrybentów na YouTubie. Zdaję sobie jednak sprawę, że tylko ułamek z Was skusi się na jakąkolwiek książkę po zaledwie kilku pozytywnych słowach, bo sama do takiej grupy raczej nie należę.

Jak pisałam, David Calle jest nauczycielem z zawodu i zamiłowania do nauki.
Obawiałam się jednak, że jego wiedza okaże się być po prostu sklejką badań innych naukowców, co niestety jest dość często spotykane w literaturze popularnonaukowej, faktu czy historycznej. Tak na szczęście się nie stało, czym autor wywarł na mnie spore wrażenie, nawet jeśli uważam niektóre z jego odpowiedzi za niewystarczające lub naciągane.

Polecam głodnym wiedzy!

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu literackiemu.

Panna Jagiellonka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz