J.D. Barker | Czwarta Małpa

piątek, 2 lutego 2024

 

Tytuł oryginału: The Fourth Monkey

Język oryginału: Angielski

Cykl: Sam Porter t. I

Data wydania: 25 października 2023 r. (niniejsze wydanie)

Przekład: Agnieszka Wyszogrodzka - Gaik

Wydawnictwo: Czarna Owca


Tajemniczy seryjny morderca zwany przez policję Zabójcą Czwartej Małpy sieje grozę wśród mieszkańców Chicago. Policja od lat bezskutecznie próbuje odkryć jego tożsamość.

Przełomem w śledztwie jest wypadek, w którym pod kołami autobusu ginie pieszy. Prawdopodobnie to Zabójca Czwartej Małpy: przy zwłokach zostaje znalezione charakterystyczne pudełko z fragmentem ciała uprowadzonej ofiary.

Detektyw Sam Porter w kieszeni marynarki mężczyzny natyka się na pamiętnik. Musi wejść w umysł psychopaty, by zrozumieć jego zagmatwaną historię i namierzyć ostatnią porwaną osobę zanim będzie za późno.


Rocznie wydawanych jest tak dużo interesujących mnie książek, że bardzo często latami odkładam ich zakup, a nawet jeśli już je kupię to też nie od razu przeczytam bo zwykle mam sporo zobowiązań recenzenckich. Podobnie było w przypadku Czwartej Małpy, gdy wyszła w 2018 roku. Zapisałam ją sobie w "chcę przeczytać" na lubimyczytać.pl i... na tym się skończyło. Dlatego też, gdy dowiedziałam się o możliwości zrecenzowania całej trylogii tuż po przeczytaniu dwóch innych, świetnych książek J.D. Barkera - Śmierć Czarnej Wdowy i Dracul, nie pozostało mi nic innego jak zaprosić dektektywa Sama Portera na bliższe spotkanie.

- (...) Piję kawę po irlandzku. Masz ochotę?
- Co to jest kawa po irlandzku?
- Ojej, ty naprawdę nic nie wiesz o świecie, co? To jest kawa z dodatkiem whisky Jameson. Doskonale pobudza w upalny letni poranek - poinformowała ją matka.
- Whisky o poranku? Szatański pomysł! Poproszę. 

 

I co mogę powiedzieć...

Założeniem książki są cztery małpy. Cztery małpy to Mizaru, zakrywająca oczy, która nie widzi nic złego; Kikazaru, zakrywająca uszy, która nie słyszy nic złego; i Iwazaru, zakrywająca usta, która nie mówi nic złego. Kojarzycie Trzy Mądre Małpki, prawda? Jak się okazuje, pierwotnie małpki były cztery i ciekawa jestem, dlaczego się to zmieniło. Jeśli ktoś jest zorientowany w temacie to proszę o informację :) W każdym razie,  Czwarta Małpka - Shizaru, symbolizuje zasadę „nie czyń zła”, a jej figurka przedstawia małpkę ze spuszczonymi wzdłuż tułowia rękoma. Źródłem tej obrazowej maksymy jest rzeźba nad drzwiami słynnej świątyni Tōshō-gū w Nikkō w Japonii. 

Układ rozdziałów jest bardzo dobrze skonstruowany i pozwala zachować balans między mozolnymi zmaganiami śledczych, a przerażająco napiętą sytuacją w domu pewnej dysfunkcyjnej rodziny. Sądzę, że dzięki temu rozwiązaniu nie zasnęłam w trakcie lektury - co mogło się wydarzyć gdyby akcja miała cały czas takie samo tempo jak przez niemal 300 stron. W brutalnych, wartkich rozdziałach Pamiętnika jest mnóstwo akcji, co - jak już wspomniałam - stanowiło idealną odskocznię od ciekawego, ale jednak dość męcząco mozolnego śledztwa.

Uwaga - jest brutalnie i makabrycznie, lektura tylko dla Czytelników o mocnych nerwach.


Współpraca z wydawnictwem Czarna Owca


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz