Michael Connelly, dwa rodzaje prawdy

poniedziałek, 28 grudnia 2020

 Tytuł oryginału: Two Kinds of Truth

Data premiery: 12 listopada 2020 r.

Tłumacz: Przemysław Hejmej


    Wyrzucony z pracy w policji Los Angeles Harry Bosch pragnie odzyskać dobre imię. Na jego drodze staje groźna grupa przestępcza wyłudzająca leki psychotropowe na podstawie fałszywych recept. Detektyw musi stanąć do walki ze sprytnym zabójcą i przechytrzyć go, nim będzie za późno. Harry zajmuje się obecnie analizowaniem umorzonych i nierozwiązanych spraw dla komendy miasta San Fernando. Gdy w lokalnej aptece dochodzi do podwójnego zabójstwa na tle rabunkowym, władze mobilizują wszystkie siły. Bosch i jego troje współpracowników z maleńkiej sekcji dochodzeniowej policji uważnie badają każdy ślad, co doprowadza ich w końcu do bardzo niebezpiecznego, mającego powiązania w świecie biznesu gangu handlarzy narkotyków. Aby dotrzeć do ludzi na samej górze tej przestępczej organizacji, Bosch gotów jest zaryzykować wszystko; jako tajny agent zanurza się w ponury, mroczny świat „pigularzy”.

    W tym samym czasie powraca sprawa sprzed wielu lat, gdy pracował jeszcze w policji Los Angeles – zabójca, który w celi śmierci czeka na wykonanie kary głównej, twierdzi, że to Harry wrobił go w przestępstwo i że dysponuje na to dowodami. Gdyby skazaniec dowiódł swych racji, a wyrok został uchylony, wszystkie przeprowadzone przez Harry’ego śledztwa mogłyby zostać podważone. Jak zwykle musi więc radzić sobie sam, oczyścić się z zarzutów i sprawić, by cwany przestępca nie wyszedł zza krat.

    Michael Connelly ciężko pracował, aby przedstawić czytelnikom kolejną odsłonę serii Harry'ego Boscha. Ponieważ Bosch tak długo istniał w świecie thrillerów kryminalnych, w dwudziestej powieści należało się spodziewać pewnych permutacji. Bosch z satysfakcją pracuje dla policji w San Fernando jako detektyw. Obecnie skupia się na stosach spraw, które nawiedzają ten region. Kiedy Boscha odwiedza były partner i dwóch urzędników, dowiaduje się, że mężczyzna siedzący w celi śmierci, którego trzy dekady temu umieścił w więzieniu za morderstwo, otrzymał kolejną szansę od LAPD. 

    Michael Connelly to odnoszący sukcesy autor, który może żonglować serią tak długo, jak długo utrzymuje Boscha przy życiu, nie pozwalając, by jego iskra się wypaliła. Connelly znajduje nowe perspektywy i podchodzi do swojego bohatera, aby upewnić się, że żwir, z którego Bosch jest tak dobrze znany, nie stępi. Wyciągając kilka wątków z przeszłości lub życia osobistego Boscha, Connelly wciąga czytelnika w sam środek życia mężczyzny, a także jego aklamację dla mniejszego i mniej energicznego życia jako detektywa zimnej sprawy. Bosch jest otoczony wieloma postaciami drugorzędnymi, niektórymi nowymi i kilkoma znanymi od dawna, z których wszystkie uzupełniają Boscha w jego podróży poprzez narrację. Historia jest jasna, a przesłanka przejmująca, ponieważ leki tlenowe przesycają teraz rynek. Connelly pokazuje, że jego badania są mocne i wszechstronne, aby przedstawić tak wspaniałą historię, która przyciąga różne części podziemnego świata. Widzę, jak Bosch kontynuuje swoje silne rządy w gatunku thrillerów kryminalnych, z pomocą doskonałego pisarstwa Michaela Connelly'ego. Z pewnością fani Hallera również ucieszą się z tego, co autor zrobił bratu detektywa w tej historii.


Dziękuję za egzemplarz niezmiennie wydawnictwu Sonia DragaBrak komentarzy:

Prześlij komentarz