Adam Zamoyski, Warszawa 1920. Nieudany podbój Europy. Klęska Lenina.

środa, 26 sierpnia 2020

 Tytuł oryginału: Warsaw 1920. Lenin's Failed Conquest of Europe

Data premiery: 12 sierpnia 2020 r.

Wydawnictwo: Literackie


    Któż z nas nie zna historii Bitwy Warszawskiej nazywanej Cudem nad Wisłą? Dokładnie sto lat temu w sierpniu oddziały Wojska Polskiego odparły atak Armii Czerwonej i uratowały naszą Niepodległość. Tak pokrótce opowiada historia, ale ważny jest nie tylko sam przebieg i wynik bitwy. Ważni są ludzie, którzy walczyli i ginęli byśmy my - teraz - mieli swój dom. Szkolne podręczniki napisane są w sposób niejasny, niezrozumiały i zwyczajnie nudny zatem wielu młodych ludzi nie interesuje się historią - pomijając fakt, że teraz mają te swoje dziwaczne idee żeby nie patrzeć w przeszłość. Przeszłość jednak jest bardzo ważna, sytuacje oraz decyzje naszych przodków mogą nas wiele nauczyć. W moim domu historia zawsze była ważną dziedziną. Mój tato odkąd pamiętam zbierał najróżniejsze książki i magazyny o I i II Wojnie Światowej, zawsze też powtarzał mi, że nie można zapomnieć o tych wszystkich bezimiennych żołnierzach, którzy zginęli za naszą wolność. 

    Tak więc naturalnym było dla mnie sięgnąć po tę książkę i ją przeczytać, być może dowiedzieć się czegoś, czego dotychczas nie wiedziałam. Muszę przyznać, że autor nie jest zwyczajnym lejwodą - wiecie, może się wydawać, że napisanie powieści historycznej to bułka z masłem, w końcu większość informacji jest na Wikipedii i w podręcznikach, ale wierzcie mi, że da się wyczuć kiedy autor faktycznie posiada wiedzę, a kiedy zwyczajnie przepisuje w książce treść podręczników. Co do pana Adama Zamoyskiego nie mam najmniejszej wątpliwości, że posiada on przeogromną wiedzę, którą przelał na papier niniejszej książki. 

    Historia opowiedziana przez autora - swoją drogą wielu cenionych powieści historycznych - jest w bardzo przejrzysty i interesujący sposób zatem śmiało może być alternatywą dla uczniów, którzy nie mogą przebrnąć przez niezrozumiałe i nużące treści podręczników szkolnych. Dodatkowym atutem jest piękne wydanie, obszerne w grafiki i zdjęcia. 

    Osobiście uważam, że jest to obowiązkowa lektura dla tych, którzy z historią są za pan brat i, jak już wcześniej wspomniałam dobra opcja dla historycznych laików. Gorąco polecam.


Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Literackiemu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz