Fiona Barton, Podejrzany

poniedziałek, 9 marca 2020
A co jeśli to ktoś, kogo znasz?

Tytuł oryginału: The Suspect
Premiera: 12 marca 2020 r.
Gatunek: Thriller Psychologiczny
Seria: Kate Waters (3)

Dwie nastolatki - Alex O'Connor i Rosie Shawn tuż po egzaminach wybierają się na wakacje do Tajlandii. Mogłoby się wydawać, że to najlepsze przyjaciółki ale nic bardziej mylnego. Alex planowała tę wyprawę od dawna z pieczołowitą starannością i początkowo miała lecieć z przyjaciółką - tą prawdziwą - Mags, ale ta nie miała odwagi jej powiedzieć że nie ma pieniędzy więc w efekcie by nie rezygnować z marzenia dziewczyna zgodziła się zabrać ze sobą Rosie - koleżankę z sąsiedztwa. Wydawało jej się że będzie świetnie, przygotowała plan zwiedzania Tajlandii i zadbała o każdy szczegół. Niestety, nie mogła przewidzieć, że Rosie Shawn zamieni jej wymarzone wakacje w piekło.

To, co dzieje się w Tajlandii sprawiało że miałam ochotę wsadzić tę książkę w rękę każdej - przepraszam za wyrażenie - pustej nastolatce, która ma w głowie to co Rosie żeby uświadomić im czym może się skończyć takie postępowanie. Ale mniejsza w to. Historia ma też drugą stronę, główną jej bohaterką jest znana mi z poprzedniej książki autorki - Dziecka - Kate Waters, dziennikarska hiena, która zajmuje się sprawą zaginionych w Tajlandii nastolatek. Jej oczywiście zależy tylko na sensacji i dobrym materiale ale potrafiła tak omotać zrozpaczonych rodziców, że uwierzyli w jej dobre intencje. I wiecie co się nagle wydarzyło? Okazało się, że Jake - syn Kate, który wyruszył w podróż by "odnaleźć siebie" był w Tajlandii, dokładnie w Bangkoku, a jeszcze dokładniej w tym samym pensjonacie co dziewczyny. A teraz zniknął i nagle sytuacja Kate zmieniła się diametralnie, z bezwzględnej dziennikarki stała się gotową na wszystko, zropaczoną matką.
Każdy z nas jest gwiazdą swojego reality show.
I tak przez kolejne 300 stron akcja lawiruje między tezami "Jake ma coś z tym wspólnego" a "Jake nie ma z tym nic wspólnego", co doprowadziło mnie do migreny, w pewnym momencie tak mi autorka w głowie namieszała, że już nic nie rozumiałam a potem jak już odpowiednia osoba siedziała za kratkami...Fiona Barton zrobiła shake it i cały scenariusz szlag trafił. Bardzo podobało mi się to zakończenie, tak samo jak spodobały mi się portrety psychologiczne bohaterów tej ksiązki. Autorka genialnie pokazała jak zmienia się człowiek pod wpływem wydarzeń takich jak opisane, weźmy na przykład Lesley - lwica, którą się stała w wyniku tego, co stało się z jej córką w niczym nie przypominała już kruchej i spokojnej osoby, którą była na początku.

Fiona Barton napisała naprawdę świetny thriller psychologiczny, musicie po niego sięgnąć nawet jeśli byliście do niej wcześniej sceptycznie nastawieni. Podejrzany daje sporo do myślenia, ciężko jednoznacznie stwierdzić kto tak naprawdę jest w tej historii ofiarą, a kto sprawcą, czytając nie da się nie myśleć "gdyby... to by to wszystko nigdy się nie wydarzyło". Mocne. Naprawdę Mocne.

Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca

1 komentarz:

  1. Czytałam "Dziecko" i wywarło na mnie sport wrażenie. Po tą też postaram się sięgnąć.
    https://slonecznastronazycia.blog/

    OdpowiedzUsuń