Eka Kurniawan, Człowiek Tygrys

wtorek, 23 stycznia 2018

Eka Kurniawan jest porównywany z Murakamim jednak zupełnie nic mi to nie mówiło, bo wstyd przyznać, ale nie czytałam żadnej powieści, której autorem jest Haruki Murakami.
Postanowiłam jednak zaryzykować i po rewelacyjnych ocenach innych czytelników, sięgnęłam po CZŁOWIEKA TYGRYSA.I co?

Nie napiszę, że genialna, że szokująca ani nawet, że arcydzieło. Te słowa są zbyt pospolite by opisywać nimi tak niepospolitą powieść. 

Pozornie jest to kryminał - ale tylko pozornie. Morderstwo miejscowego babiarza jest wątkiem pobocznym, choć ma swoje pięć minut w finale. Nie od dziś wiadomo, że choć Indonezja jest krajem pięknym i każdy podróżnik w swoich programach spędza czas wśród tubylców, to prawda jest taka, że kobiety wcale tak kolorowo tam nie mają. Kobieta, której dotyczy ta powieść to matka głównego bohatera - Naraeni. 
Katowana przez męża, nieszczęśliwa kobieta kusi się na romans z mężem położnej, u której pracuje. 
Z tego romansu pojawia się ciąża jednak Naraeni nie płacze z tego powodu - cieszy się jak nigdy dotąd mimo iż urodziła już dwójkę dzieci. Czekała na to dziecko z nadzieją, że kochanek zaopiekuje się nimi i wyzwoli z dotychczasowego życia.

Wydarzenia, które miały później miejsce doprowadziły dwudziestoletniego syna kobiety Margio do czynu, o który nikt by go nie podejrzewał - nawet on sam. 

Jak wspomniałam - nie czytałam Murakamiego, ale czytałam Yanagiharę i jestem pewna, że każdy jej wielbiciel będzie zadowolony również z lektury Kurniawana. 
Momentami powieść jest ciężka, ale nie nazwałabym jej nudną - mimo swojej niewielkiej objętości mieści w sobie ogromny bagaż emocjonalny.

Muszę nadrobić PIĘKNO TO BOLESNA RANA autora, a tymczasem CZŁOWIEK TYGRYS staje na półce obok Yanagihary.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz