Laetitia Colombani, WARKOCZ

sobota, 11 listopada 2017

Trzy kobiety w różnych częściach  świata, które nigdy się nie spotykały ale bardzo sobie pomogły.Smita, Giulia, Sara i ich historie. Książka, która była sensacją Targów Książki w Londynie. Co takiego może łączyć trzy kobiety z Indii, Włoch i Kanady?
Nadzieja, wiara i... włosy.

Smita, Giulia i Sara to trzy z pozoru całkiem różne, a jednocześnie tak bliskie sobie kobiety z niesamowitą siłą woli.
Smita - jak wiele kobiet w Indiach - nie potrafi czytać, pisać ani liczyć ponieważ nigdy nie chodziła do szkoły. Zawsze marzyła o innym życiu, ale nie miała możliwości go osiągnąć, jedyna praca jaką mogła wykonywać to czyszczenie latryn bogatszym mieszkańcom wioski... Gdy urodziła się jej córka, przysięgła sobie, że zrobi wszystko aby Lalita poszła do szkoły. Wydała wszystkie oszczędności życia by nauczyciel zgodził się przyjąć dziewczynkę na zajęcia, a tymczasem ten wykorzystał ją jako sprzątaczkę. Oburzona Smita, bez żadnych pieniędzy postanowiła wyjechać z córką do odległego miasta uzbrojona jedynie w nadzieję na lepsze życie.
Jest Amazonką. Nieustępliwą wojowniczką. Amazonka nie daje za wygraną. Walczy do ostatniego tchu. Nigdy się nie poddaje. / str. 177
Giulia pracowała w pracowni perukarskiej swojego ojca. Nieoczekiwanie dla wszystkich mężczyzna doznaje poważnych obrażeń w wyniku wypadku i kobieta musi przejąć wszystkie jego obowiązki. Okazuje się wtedy, że firma stoi na skraju bankructwa i nic z tym nie można zrobić. Wtedy na horyzoncie pojawia się Kamal - tajemniczy mężczyzna w turbanie i sprawia, że Giulia nabiera siły by walczyć o rodzinną firmę.
Własne odbicie w lustrze musi być naszym sojusznikiem nie wrogiem. / str. 195
Sara jest wziętą prawniczką w renomowanej kanadyjskiej kancelarii, zawsze twardo stąpa po ziemi, nigdy nie płacze i nikomu się nie żali. Pewnego dnia silna i niezależna Sara dowiaduje się, że ma raka piersi. Początkowo ukrywa to przed współpracownikami, ale w końcu dowiadują się o tym i ku rozpaczy Sary wszyscy zaczynają ją pocieszać i jej współczuć. Chcąc nie chcąc Sara stawia czoła chorobie i postanawia z nią walczyć.
Dopóki o czymś się nie mówi, po prostu tego nie ma. / str. 58
Niesamowicie poruszające historie kobiet, które połączyły włosy. Smita oddała do świątyni swoje włosy, które następnie na perukę dla Sary przerobiła Giulia. Te kobiety nigdy się nie spotkały, ale połączyła ich nadzieja, solidarność i silna wola.

Autorka nie tylko napisała cudowną powieść, ale również sprawiła, że uwierzyłam w siłę woli - w to, że wszystko jest możliwe. 
Serdecznie polecam i dziękuję Wydawnictwu Literackiemu za możliwość przeczytania tej wspaniałej książki.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz