Howard Blum, Dobranoc Betty Pack

czwartek, 9 listopada 2017

Betty Pack - a właściwie Amy Elizabeth Thorpe to brytyjska agentka, która rozkochała w sobie polskiego hrabiego. Interesujące, prawda?


Dobranoc, Betty Pack to niesamowita biografia jednej z najsłynniejszych kobiet II wojny światowej.
Autor opowiada losy Betty w sposób fabularyzowany dzięki czemu czytając nie ma się wrażenia, że lekturą jest podręcznik do historii.

Betty, a właściwie Amy Elizabeth Thorpe była córką oficera marine i wnuczką senatora. Mając 19 lat zaszła w ciążę więc naprędce wyswatano ją z dużo starszym Arthurem Packiem. Jednak nasza bohaterka nie należała do cnotliwych i bez skrupułów wpuszczała do swego małżeńskiego łoża innych mężczyzn.
Największą radością - pisała później, podejmując próbę przełożenia swoich burzliwych emocji na słowa - jest fizyczna bliskość mężczyzny i kobiety. Seks pozwala rozładować najgłębsze pokłady refleksji, które nagromadziły się mi z upływem czasu. Wszystko odpływa w jego nurcie. 
Prawdopodobnie było to spowodowane tym, że zraniona wcześniej Betty, była chłodno nastawiona do uczuć względem mężczyzn. Prosto mówiąc: uważała, że lepiej się nie zakochiwać. 

Jako bardzo urodziwa kobieta postanowiła - za namową brytyjskiego wywiadu - wykorzystywać swoje wdzięki do zbierania informacji od wrogów. Uwodziła, rozkochiwała, a później wypytywała, a oni oczarowani opowiadali jej wszystko co tylko chciała wiedzieć. Amy była idealną kandydatką na tajną agentkę - piękna, inteligentna, a w dodatku ze skrzywionym poczuciem moralności.
Życie jest spektaklem, w którym człowiek jedynie odgrywa pewną rolę - zawsze ukrywając prawdziwe emocje.
Do sukcesów Betty Pack należy m.in. ewakuacja brytyjskiej ambasady z portu San Sebastian podczas hiszpańskiej wojny domowej. W 1938 roku wysłano ją do Warszawy, gdzie miała dowiedzieć się, jak polscy matematycy łamią kody enigmy. Zadanie wykonała perfekcyjnie. W międzyczasie uwiodła polskiego hrabiego Michała Tomasza Łubieńskiego – dyplomatę, a zarazem najbliższego współpracownika Józefa Becka.

To od Łubieńskiego Pack poznała szczegóły tajnych negocjacji z Hitlerem. Hrabia był niepocieszony, gdy Betty rzuciła go i na rozkaz przełożonych wróciła do Londynu. W 1942 roku wysłano ją do Vichy, gdzie razem ze swoim kochankiem attache prasowym Charlesem Brousse, wykradli księgę kodów, która pomogła pokonać nazistów w Afryce Północnej. Po wojnie poślubiła Brousse i osiadła z nim we Francji.

Bardzo intrygujący opis życia dość kontrowersyjnej agentki, serdecznie polecam przeczytać - zapewniam, że ta lektura Was nie zanudzi monotonnymi opisami bo ich tam po prostu nie ma :)


Za egzemplarz dziękuję:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz