J.D. Barker & James Patterson | Śmierć Czarnej Wdowy

wtorek, 14 listopada 2023


Tytuł oryginału: Death of the Black Widow

Data wydania: 6 września 2023 r.

Język oryginału: Angielski

Przekład: Tomasz Wyżyński

Wydawnictwo: Czarna Owca

Młody policjant Walter O’Brien przybywa na miejsce zbrodni, gdzie odnajduje ciało mężczyzny oraz dwudziestoletnią Amy Archer. Dziewczyna była więziona i torturowana, zabiła w obronie własnej. Gdy Walter odwozi ją samochodem do szpitala, kobieta ucieka. Z biegiem lat odnalezienie Amy Archer staje się obsesją Waltera. Co jakiś czas prowadzi dochodzenia, które przypominają mu zbrodnię sprzed lat. Ku swojemu zdumieniu odkrywa, że nie tylko on szuka zaginionej dziewczyny - tropią ją też agenci FBI.

*

Podczas swojego pierwszego patrolu funkcjonariusz policji w Detroit Walter O’Brien wraz ze swoim partnerem udaje się na miejsce zbrodni. Odkrywają morderstwo, które wprawia ich obu w osłupienie. Na ziemi leży okaleczony mężczyzna, a 20-letnia kobieta twierdzi, że została porwana i zrobiła wszystko, co mogła, aby się uwolnić. Następuje chwila niedowierzania, gdy kobieta nie tylko twierdzi, że jest ofiarą, ale także wymyka się funkcjonariuszom. 

Z biegiem lat O’Brien zostaje detektywem, a jego pragnienie odnalezienia tajemniczej Amy nie słabnie. Myśląc, że pewnego dnia ją zauważył, O'Brien wznawia poszukiwania, ku wielkiemu rozczarowaniu swojego nowego partnera i osób z nim pracujących. Kiedy pojawiają się kolejne ciała z dziwnymi znakami i brakującymi palcami, O’Brien jest przekonany, że ma to związek z Amy. Choć czy to jest jej prawdziwe imię? Okazuje się, że kobieta posługuje się personaliami znanych seryjnych morderczyń, a stworzenie jej rysopisu jest bezsensowne ponieważ każdy widzi ją zupełnie inaczej - jeden widzi blondynkę, inny brunetkę, jeden Azjatkę, inny Afroamerykankę, ale każdy bez cienia wątpliwości uważa, że to najpiękniejsza kobieta na ziemi. Kim więc jest poszukiwana kobieta? A może powinno paść pytanie: czym jest?

Warto tu wspomnień, że detektyw O’Brien definitywnie zadużył się w tej kobiecie, co nie zmienia faktu, że uważał ją za morderczynię. Ciężko jest mi opisać tę książkę bez streszczania jej i zdradzania ciekawych smaczków, zatem uwierzcie, że jest to naprawdę przerażająca historia, która trzyma czytelnika w napięciu i przyprawia o gęsią skórkę. 

Z technicznych aspektów jeszcze dodam, że postacie są dobrze rozwinięte i nie wydają się słabnąć w miarę interakcji. Zwroty akcji pojawiają się wcześnie i często, zapewniając czytelnikowi niezłą karuzelę. Niezwykle ciężko jest napisać książkę w duecie, ponieważ każdy z autorów ma swój własny pomysł na daną historię i wszelkie nieporozumienia wbrew pozorom są dla nas - czytelników - widoczne, ale ten duet dobrał się znakomicie. Jestem pod wrażeniem jak autorzy znaleźli sposób, aby nadać temu utworowi swoje indywidualne cechy jednocześnie tworząc jedną, spójną historię.

Współpraca z Wydawnictwem Czarna Owca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz