Dacre Stoker & J.D. Barker - Dracul

czwartek, 25 maja 2023

 


Tytuł oryginału: Dracul

Język oryginału: Angielski

Przekład: Szymon Żuchowski

Data wydania: 2 września 2020 r.

Wydawnictwo: Czarna Owca


Jest to historia wczesnego życia Brama Stokera, jego rodziny i tego, co mogło być katalizatorem do powstania jego kultowej opowieści o hrabim Draculi, który stał się najsłynniejszą postacią potwora w historii, tworząc wszechobecny motyw wampirów w wielu gatunkach. 

W przeciwieństwie do Stokerowskiej wizji wampirów obecnie przedstawiane są one jako istoty piękne, inteligentne i utalentowane - wręcz  d o s k o n a ł e.  Ale jest teraz również Dracul, który przypomina nam o wampirach z tej kultowej powieści Stokera i przedstawia je jako bezwzględne i czysto destrukcyjne zło.

Dacre Stoker i J.D. Barker zapraszają nas do wspaniałej, dramatycznej, mrożącej krew w żyłach relacji z wczesnego życia Brama Stokera, pełnej napięcia i przerażenia, którą można traktować jako prequel dzieła Brama Stokera. Struktura opowieści jest bardzo podobna do Draculi, obejmuje dwa okresy - teraz, gdzie mamy Brama w wieku 21 lat i wcześniej, gdzie poznajemy relacje rodzeństwa Stokerów przedstawione w listach i dziennikach od Brama i innych, w tym jego siostry Matyldy i brata Thornleya. Historia płynnie łączy faktyczne wydarzenia z fikcją literacką, tak, że momentami ciężko je odróżnić. Wszystko to łączy się w genialną fabułę, która sprawia, że ​​żyjemy w koszmarze, w którym wyobraźnia kwestionuje nasze fundamentalne przekonania. 

Czasem nasze najgłębsze obawy to te, które trzymamy tuż przy sercu. Nigdy nie przestałeś wierzyć, tylko przestałeś przyznawać, że wierzysz.

Rekonstrukcja historii Brama na podstawie jego dzienników i listów od Matyldy opowiada o ich niani -  Ellen Crone. Kiedy Bram i Matylda badają pokój Ellen i podążają za nią na wieś, potwierdzają, że jest ona istotą nadprzyrodzoną (w irlandzkim folklorze zwaną Dearg-Due) i rozwijają z nią przyjacielską relację, zwłaszcza Bram, który ma swego rodzaju dar. Tworząc ten wątek autorzy wprowadzili do powieści nieco świeżości niosąc przekaz, że nie wszystkie istoty nadprzyrodzone muszą być potworami. 

Choć - jak wspomniałam można potraktować Dracula jako prequel Drakuli oficjalnie jest to w pełni samodzielna książka, która jest jeszcze bardziej urzekająca dzięki powiązaniom z autorem Drakuli. Nie wydaje mi się, aby Dacre Stoker chciał poprzez tę powieść wykorzystać swoje powiązania z Bramem Stokerem, ale raczej dodał poprzez nie autentyczności historii, która umiejętnie splata fakty z fikcją, tworząc całkowicie wciągającą powieść pełną horroru, zła, strachu i niepokoju. 

Współpraca z Wydawnictwem Czarna Owca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz