Jonathan Levi & Emma French, Za murami Broadmoor

sobota, 18 czerwca 2022

 Tytuł oryginału: Inside Broadmoor

Data wydania: 18 maja 2022 r.

Tłumacz: Tomasz Wyżyński


Najsłynniejszy Szpital Psychiatryczny na Świecie


Broadmoor Hospital to szpital psychiatryczny o wysokim poziomie bezpieczeństwa w Crowthorne, w hrabstwie Berkshire,  w Anglii. Jest to najstarszy z trzech szpitali psychiatrycznych o wysokim poziomie bezpieczeństwa w tym kraju. Wiedząc, że niegdyś pensjonariuszami owego szpitala były takie osobistości jak Rozpruwacz z Yorkshire, Ronnie Kray, Charles Bronson, James Kelly, czy lubujący się w dość kontrowersyjnej kuchni - kanibal Peter Bryan, pomyślałam, że dowiem się czegoś więcej zarówno o nich, jak i o samym szpitalu.

Niestety. Zamiast opowiadać historię Broadmoor, opowiada historię ludzi opowiadających historię Broadmoor, która jest dokładnie tak zawiła, jak to zdanie. Autorzy dokonali dziwnego wyboru, aby nie napisać pełnowartościowej książki, tylko stworzyć coś na kształt kulis badań, które przeprowadzili dla programu telewizyjnego. Zdania często zaczynają się od: „Kiedy Jonathan odwiedzał program, poznał Matta”. To dziwny stylistyczny wybór, ponieważ nieustannie wyciąga cię z historii, aby zwrócić uwagę na opowiadających ją ludzi. To może również wyjaśniać dziwną strukturę książki - myślę, że może ściśle śledzić program telewizyjny, ale ponieważ go nie widziałam, nie jestem w stanie tego potwierdzić. I jeszcze wisienka na torcie - powtórzenia. Ci sami ludzie są przedstawiani dwa razy, nawet na tej samej stronie.

Najsmutniejsze jest w tym wszystkim to, że nawet nie opowiadając o sławach światowej kryminalistyki ta książka mogłaby naprawdę być wielka. Przyjrzano się prowadzeniu szpitala, personelowi, rutynom, kontrowersjom i historii szpitala. Było wiele ciekawych informacji, jak ta, że w Broadmoor pracowały pokolenia rodzin, ponieważ jest to ogromny lokalny pracodawca. Były rozdziały, które naprawdę sprawiły, że inaczej myślałam o więźniach – jako o ludziach. Ale w momencie, gdy zaczynało robić się fajnie, ciekawie pojawiały się jakieś zupełnie zbędne komentarze albo zwyczajnie nie kontynuowano podjętego wątku. 

Sądzę, że niniejsza książka, wydana jako "dodatek" do reportażu o Broadmoor, miała. w rzeczywistości zachęcić do jego obejrzenia. Czy mnie zachęciła? Być może skuszę się na jego obejrzenie, ale nie jest to dla mnie obowiązkowa pozycja. 


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz