Jessie Burton, Wyznanie

środa, 7 października 2020

Tytuł oryginału: The Confession
Data premiery: 28 października 2020 r.
Wydawnictwo: Literackie

Miłość, która odurza i niszczy. Decyzja, która zmienia życie wielu osób. Słabość, która okazuje się siłą. Trzy kobiety i jedna tajemnica, która je połączy. Na zawsze.


Pewnego zimowego popołudnia 1980 roku w londyńskim parku Hampstead Heath Elise Morceau poznaje Constance Holden i w okamgnieniu traci dla niej głowę. Connie jest odważna i pociągająca, odnosi sukcesy jako pisarka, a na podstawie jej powieści powstaje właśnie hollywoodzki film. Elise wyrusza z nią do Los Angeles, miasta wielkich gwiazd i wspaniałych rezydencji. Ale podczas gdy Connie chłonie wszystkimi zmysłami ten świat blichtru i ułudy, w którym wielu spełnia swoje marzenia, a nikt nie mówi prawdy, Elise jest bliska szaleństwa. Nocna rozmowa jej przyjaciółki, którą słyszy przypadkiem po przyjęciu z okazji swoich dwudziestych trzecich urodzin, burzy całe jej życie. Elise podejmuje spontanicznie decyzję, po której nic już nie będzie takie samo.

Trzydzieści lat później Rose Simmons, która zawsze czuła pustkę w swoim życiu, jej matka porzuciła ją jako dziecko i odczuwa nieustającą potrzebę dowiedzenia się o niej więcej, przekonana, że ​​dzięki temu poczuje się bardziej całościowo jako istota ludzka. Szuka informacji na temat matki, która zniknęła w jej wczesnym dzieciństwie i dowiaduje się od swojego ojca, że ​​Elise była związana z Constance, kobietą, która u szczytu sławy wycofała się z życia publicznego i od tego czasu prowadziła samotną egzystencję.

Rose wyrusza na wyprawę i pojawia się w domu Connie pod fałszywym pretekstem, zapewniając sobie pozycję swojej opiekunki, aby dowiedzieć się więcej o swojej nieuchwytnej matce i wysłuchać wyznania pisarki. Z czasem jednak jej relacja z Constance staje się bardzo prawdziwa, między kobietami rodzi się niezwykła więź, której pewnego rodzaju spoiwem jest duch Elise wiszący nad kobietami.


Każda kobieta zasługuje na prawo do porażki, lecz otrzymują go tylko nieliczne - pisała. - To bowiem wielki przywilej móc katastrofalnie zawieść i otrzymać drugą szansę, jakby nic się nie stało. Mężczyźni robią to nieustannie, a jeśli są poddawani krytyce, to zawsze jako jednostki. Mam na myśli polityków, biznesmenów, ba nawet morderców. Białe diabły, które niszczą świat. Oczywiście kobiety też potrafią być diabłami. Kiedy jednak kobieta doznaje porażki, zwykle robi to w imieniu całej swojej płci, jakbyśmy tkwiły w jednym ciele. Dlaczego nam nie wolno niczego spieprzyć?! Bojaźń jest w życiu kobiet plagą szarańczy!


Wyznanie to jedna z piękniejszych powieści Jessie Burton, napisana w niezwykły sposób i opowiadająca o trzech niezwykłych kobietach. Czytając da się wyczuć, że autorka odrobiła lekcje i zapoznała się z historią Los Angeles i Londynu bazując na niej gdy opisywała wydarzenia mające miejsce w tych miastach. Natomiast kobiety, które zamieszkują powieść - Constance, Elise i Rose, ich życie i związki są przedstawiane z wielką wprawą i wiedzą, przedstawiając wyzwania, przed którymi stają w autentyczny sposób. To bajecznie fascynująca lektura o miłości, stracie, przyjaźni, byciu matką, kobietą bez matki, sekretach i poszukiwaniu tożsamości, która mnie całkowicie zaangażowała i pochłonęła. Najbardziej uderzyło mnie w nim to, że to, co autorka miała do powiedzenia o kobietach, miało w sobie taką uniwersalność, że myślę, że wielu czytelników to pokocha.


Dziękuję za egzemplarz Wydawnictwu Literackiemu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz