Rachel Kadish, Ciężar Atramentu

poniedziałek, 25 listopada 2019
Dwie kobiety, nauka i niesamowita historia.

Tytuł oryginału: The Weight Of Ink
Data premiery: 13 listopada 2019r.
Wydawnictwo: Czarna Owca

Ciężar atramentu to powieść historyczna osadzona w Londynie lat sześćdziesiątych XVII wieku oraz współcześnie, a jej bohaterkami są niezwykłe kobiety z ogromnymi ambicjami i intelektem, który zawstydziłby nie jednego mężczyznę - Ester Valasquez i Helen Watt.

Ester Valasquez osiągnęła coś naprawdę niebywałego jak na lata sześćdziesiąte XVII wieku, bowiem stanowisko skryby rabina było dość poważnym i poważanym zajęciem, natomiast kobiety w owych czasach.. sami wiecie, sprzątanie, gotowanie i ogólnie dbanie o domowe ognisko. Valasquez była jednak dużo ambitniejsza od swoich rówieśniczek i nie w głowie jej było kucharzenie czy szydełkowanie. Tak oto niezwykle wygadana Ester uciekając przed zamążpójściem staje się uczennicą starego rabina, zupełnie nie zdając sobie sprawy z tego, że lata później będzie jedną z największych zagadek świata nauki.

Helen Watt to profesor historii zmagająca się z okrutną chorobą, która ma totalnego bzika na punkcie żydowskiej historii. Nic więc dziwnego, że poproszona o ocenę siedemnastowiecznych żydowskich dokumentów, które zostały odnalezione w domu mężczyzny, który był niegdyś jej studentem zgadza się praktycznie bez wahania. Najbardziej fascynujące okazuje się w tych dokumentach to, że ich autor nie jest Helen znany, bowiem tajemniczy skryba podpisuje się pseudonimem "Alef". Kobieta zwraca się o pomoc do amerykańskiego doktoranta Aarona Levy'ego i wspólnie z nim podejmuje się wyzwania, które ma być jej ostatnim - ustalić tożsamość tajemniczego skryby. 

Ciężar atramentu to nie tylko niesamowicie wciągająca powieść historyczna, ale również zaskakująca powieść przygodowa. Możecie sobie wyobrazić te wszystkie odkrycia i niebezpieczeństwa wynikłe z faktu, że Helen i Aaronowi depczą po piętach inni naukowcy, którzy równie zaciekle pragną odkryć kim był niejaki Alef. Część poświęconą Helen mogłabym z powodzeniem porównać do filmów z serii "Bibliotekarz", jednak tej poświęconej Ester nie jestem w stanie z niczym porównać. To doprawdy niezwykła historia, a jej bohaterki z pewnością zostaną w mojej głowie na dłużej. 


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Czarna Owca.

Kasia.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz