Thomas Harris, Hannibal - Po drugiej stronie maski

sobota, 3 sierpnia 2019
Młodzieńcze lata geniusza zbrodni, symbolu niewyobrażalnego i wyrafinowanego zła - Hannibala Lectera.

Tytuł oryginału: Hannibal Rising
Data premiery: 24 lipca 2019r.
Wydawnictwo: Sonia Draga

Hannibal - po drugiej stronie maski to powieść zwieńczająca historię Hannibala Lectera i zarazem wyjaśniająca, jak i dlaczego Lecter stał się tym, kim się stał. Mam bardzo duży problem z oceną tej książki, bo nie mogę powiedzieć że mi się nie podobała - opowieść o chłopcu ze szlacheckiej rodziny, który wskutek działań wojennych na Litwie z dnia na dzień stracił rodziców i swój rodzinny dom bardzo mnie poruszyła, zwłaszcza, że bardzo odbiło się to na jego psychice, ale traktując to jako uzupełnienie historii Lectera - opowieść wydaje mi się mocno naciągana.

Młody Lecter wraz ze swoją młodszą siostrą Miszą i rodzicami prowadzili beztroskie i szczęśliwe życie w zamku otoczeni liczną służbą i bogactwem, do czasu gdy w roku 1939 wybuchła II Wojna Światowa i  zostali zmuszeni do ucieczki oraz ukrycia się w okolicznym lesie. Choć ich życie w leśnym domu zdecydowanie różniło się od tego, które dotychczas prowadzili, Lecter starał się zarażać swoją siostrę dobrą myślą i wciąż sumiennie pobierał nauki od pana Jakova. Hrabia Lecter wraz z żoną Simonettą i dziećmi przeżyli skryci w lesie do 1944 roku, do czasu gdy zginęli wskutek ostrzału osierocając wówczas już trzynastoletniego Hannibala i Miszę. Rodzeństwo zostało zupełnie same dopóki do ich chaty nie trafili szabrownicy, których nazwiska - jak się później okazało - Hannibal zapamięta do końca życia. Mężczyźni więzili, bili i głodzili dzieci, aż któregoś dnia po prostu uciekli a chłopiec udając niemowę po tych straszliwych męczarniach trafił do sierocińca, gdzie znów go bito i poniżano, jego siostrzyczka tymczasem zmarła w niezupełnie znanych okolicznościach.
Mały ludzik stoi w lesie całkiem sam,
Purpurowy płaszczyk pokazuje nam.
Zgadnijcie, kim jest leśny ludzik,
Co cicho w lesie stoi sam.
Purpurowy płaszczyk nie podpowie Wam.
Jakiś czas później Hannibala odnalazł jego bogaty wuj z Francji i zabrał go do siebie, miałam więc nadzieję na to, że los uśmiechnie się do niego - zapominając zupełnie kto jest głównym bohaterem tej historii. We Francji chłopak poznaje panią Murasaki, w której zakochuje się - dosłownie - na zabój i jest gotowy poświęcić wszystko i wszystkich w imię tej miłości. Sęk w tym, że pani Murasaki, przepiękna japonka jest... żoną jego wuja, a więc ciotką Hannibala. Mniej więcej od tego momentu Lecter zaczyna pokazywać swoją mroczną twarz i muszę przyznać, że podobała mi się ta część chyba nawet bardziej od Hannibala. Czerwony Smok i Milczenie Owiec są oczywiście nie do pobicia, a ta część jest poniekąd trochę naciągana, zupełnie jak nowe części Gwiezdnych Wojen - jednak o ile w przypadku wspomnianej kultowej filmowej serii nie jestem w stanie nawet obejrzeć żadnej z tych nowych części, o tyle Harris mimo wielkich obaw przekonał mnie, że jeszcze nie pora na to by poszedł na emeryturę.Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Sonia Draga.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz