Liza Marklund | Zimne Bagno | Trylogia Kamiennego Bagna t. II

wtorek, 31 października 2023


Tytuł oryginału: Kallmyren

Cykl: Trylogia Kamiennego Bagna t. II

Seria: Czarna Seria

Data wydania: 31 maja 2023 r.

Język oryginału: Szwedzki

Przekład: Elżbieta Frątczak - Nowotny

Wydawnictwo: Czarna Owca


Rok 1990, Stenträsk w Szwecji. Notatka pozostawiona na kuchennym stole: "Kochanie, poszłam zbierać maliny. Muszę wyjść z mieszkania. Markus jest u Karin". A potem gwiazdka w prawym dolnym rogu, ta, która wyglądała jak blizna po cesarskim cięciu. Podpis Heleny.

Zapadł zmrok, ale Helena i dziecko nie wrócili do domu.

Odgłos owadów prowadził ekipę ratunkową, głuche brzęczenie tysiąca krwiopijnych komarów. Dziewczynka już dawno przestała krzyczeć. Mrówki wchodziły i wychodziły z jej ust. Wzięli ją za martwą, ale kiedy opiekun psów Petterson podniósł ją, wydała z siebie cichy jęk. Dziecko przeżyło, ale Helena nie. Była i pozostanie zaginiona. Jej ciała nigdy nie odnaleziono. Nigdy więcej o niej nie słyszano. Zimne bagno stało się jej grobem.

Wiking Stormberg nigdy nie pogodził się ze stratą żony. Żył tylko dla swoich dzieci i pracy w policji w Stenträsk, i miał obsesję na punkcie bagien.

Mijają dekady.

Pewnego piątkowego popołudnia, w sierpniu 2020 roku, w skrzynce pocztowej Markusa, syna Wikinga i Heleny, ląduje list. Groźba, a może ostrzeżenie, napisane pismem Heleny i podpisane jej symbolem: gwiazdką.Minęło 30 lat, odkąd żona Wikinga Stormberga, Helena, zatonęła w Kallmyren. Jej ciała nie odnaleziono. Nigdy nie pogodził się ze stratą i poświęcił swoje życie ich dzieciom i pracy szefa policji w Stenträsk. Teraz Markus, ich dorosły syn, otrzymał list zawierający groźbę, a może ostrzeżenie. Wikingowi wydaje się, że rozpoznaje charakter pisma Heleny i list jest podpisany w jej szczególny sposób – gwiazdką. Czy on wariuje?

*

Jest to druga część trylogii, ale można ją czytać oddzielnie - i całe szczęście, bo jak zwykle nie czytałam pierwszej części! 

Akcja rozgrywa się głównie w Stenträsk. Doceniam, że nie jest to tradycyjne śledztwo - takie wokół trupa oraz, że Covid i cała pandemiczna otoczka jest w tle. Na przemian przechodzimy między przeszłością i teraźniejszością i powoli poznajemy historię Heleny, oraz początków jej wspólnego życia z Wikingiem. Musimy się zastanowić, czy Helena rzeczywiście żyje, czy też zmarła wtedy na bagnach. 

Jeśli żyje, to dlaczego porzuciła rodzinę? Jeśli umarła, to kto napisał ten list? 


Współpraca z wydawnictwem Czarna Owca

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz