Magda Stachula / Nieobliczalna

środa, 30 listopada 2022
Język oryginału: Polski

Data wydania: 13 października 2022 r.

Wydawnictwo: Luna


Alicja i Martyna to przyjaciółki z lat młodzieńczych. Jedna jest samotną matką już dorosłego syna, druga trwa w nieszczęśliwym związku z zaborczym mężem, z którym ma kilkuletnią córkę. Obie nawzajem zazdroszczą sobie życia, nie wiedząc, jak naprawdę wygląda ich codzienność. Daniel to syn Alicji, dwudziestodwuletni student. Niebawem wyjeżdża na stypendium do Włoch. Adelina, jego dziewczyna, nie ma łatwego życia. Mieszka z matką od lat pogrążoną w depresji, ojca nigdy nie poznała. Może liczyć tylko na siebie. Z pozoru udane relacje między bohaterami zaczynają się nagle komplikować, gdy do głosu dochodzą zakłamanie, zdrada, zemsta i zazdrość.

Kim jest kobieta, której ciało znaleziono przed blokiem? Czy ktoś ją zabił? A może to samobójstwo albo nieszczęśliwy wypadek? Wśród mieszkańców osiedla jest ktoś, kto zna prawdę. Prawdę, która okazuje się bardziej przerażająca niż się początkowo wydaje.

Kto jest bardziej niebezpieczny ? zdradzona czy może jednak zakochana kobieta? Czy wymierzanie sprawiedliwości na własną rękę daje ukojenie, czy wciąga nas w spiralę zła, której sami padamy ofiarą?


Ciało zauważono dopiero, gdy zaczęło świtać. Krystalizująca
się czerwień na białym puchu wyglądała jak fragment
z obrazu impresjonistów. Rozmyte kontury zamarzniętych
kropel krwi przybrały lekko różową barwę, cukierkową
i dziewczęcą. Wokół ciała ostrożnie stąpały czarne kruki (...)


Nieobliczalna to thriller o trzech kobietach, które w dość nieoczywisty sposób połączył los. Pierwsza z nich - Alicja to czterdziestoletnia redaktorka, kobieta sukcesu, która sama zapracowała sobie na wszystko i w dodatku wychowała samotnie syna. Druga to wieloletnia przyjaciółka Alicji - Martyna. Żona wpływowego lokalnego polityka, który za zamkniętymi drzwiami ich luksusowego domu zmienia się w potwora.
Trzecia z kolei - Adelina, pozornie nie ma z kobietami nic wspólnego, jest od nich o połowę młodsza i nawet się nie znają.

Fakty są jednak zupełnie inne. Życie każdej z tych trzech bohaterek może i jest usłane różami, ale pamiętajmy, że te piękne kwiaty zawsze idą w parze z boleśnie raniącymi kolcami. Alicja teoretycznie jest szczęśliwa, lecz ciągle obawia się o to, że syn porzuci ją dla pierwszej lepszej napotkanej dziewczyny. Obawy może wyssane z palca, ale czy naprawdę można dziwić się kobiecie, która poświęciła dla dziecka wszystko?

Co do Martyny to już Wam zdradziłam, jak naprawdę wygląda jej perfekcyjne życie. To jednak nie wszystko. Martyna mimo wszystko różni się od innych kobiet w jej sytuacji i nie czeka na spektakularne wydarzenie, które zmieni jej życie tylko starannie gromadzi niezbędne fundusze by móc odejść i nie żebrać. Sprytnie przechytrza męża szpiegującego ją poprzez aplikacje, zostawiając telefon w mieszkaniu swojego ojca, którym się opiekuje i zarabia w tym czasie pieniądze. Ale nie tylko. Poza gromadzeniem środków ma w tym czasie okazję spotkać się ze swoim o połowę młodszym kochankiem.

I tu pojawia się nasza trzecia bohaterka, którą poznajemy jako dziewczynę młodego i jurnego Daniela. Choć właściwie to bardziej jej życzenie by być jego dziewczyną bo chłopakowi zdecydowanie chodzi o bardziej przyziemne kwestie w tej relacji. Ale... czy jej też tak naprawdę chodzi o miłość?

Mniej więcej od połowy akcja tak nabiera tempa, że momentami musiałam dwa razy upewniać się, że wzrok mnie nie myli. Dzieje się i to naprawdę dużo. Wszystkie trzy bohaterki są nieobliczalne i w jednym momencie wszystkie trzy znikają. Gdy na rodzinnym osiedlu bohaterek zostają znalezione zwłoki kobiety czas staje w miejscu - autorka bardzo długo trzymała mnie w niepewności nim wyjawiła tożsamość ofiary. Zakończenie mnie zaskoczyło, choć przyznam, że troszkę zawiodło. Nie mogę Wam zdradzić dlaczego bo wtedy mielibyście mega spojler odnośnie ofiary, w każdym razie absolutnie jestem przekonana, że musicie sięgnąć po ten thriller. Jestem ciekawa Waszych opinii. Jak myślicie, która z nich jest najbardziej nieobliczalna?

Zdradzona matka, zdesperowana kochanka, czy zakochana dziewczyna?


Dziękuję za zaufanie wydawnictwu Luna.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz