Tracy Buchanan, Zaginiona Siostra

środa, 30 czerwca 2021

  

Tytuł oryginału: The Lost Sister

 Tłumacz: Agnieszka Sobolewska


Dwie bohaterki i jedna niesamowicie poruszająca historia.

Selma - niespełniona pisarka, która porzuca męża i córkę by dołączyć do mieszkającej w jaskini sekty za namową Idrisa - przystojnego i niezwykle utalentowanego pod względem manipulacji przywódcy Dzieci Nurtu. I Becky - jej córka, która dwadzieścia lat później dowiaduje się, że jej matka umiera na raka i tuż przed śmiercią wyjawia jej, że Becky ma siostrę. Zdezorientowana dziewczyna po upewnieniu się że słowa matki nie były majaczeniem umierającego wyrusza w pościg za siostrą, którą - jak zakłada - zabrał ze sobą Idris. I tak znajduje się w hiszpańskiej Grenadzie wśród społeczności mieszkającej w tamtejszych jaskiniach, później wyrusza do Słowenii, a stamtąd do Rosji gdzie w końcu udaje jej się odnaleźć Solar. Dziewczyna jednak wyjawia Becky, że nie jest jej siostrą, ale potwierdza, że Selma urodziła dziecko Idrisa. Wkrótce do rąk Becky zostaje przekazana książka napisana przez jednego z mieszkających z Selmą w jaskini chłopców - co ciekawe okazuje się że jest to ta sama książka którą czytamy w rozdziałach poświęconych Selmie!

Ludzie mają obsesję na punkcie wieku i w ogóle liczb. Gdyby przestali się fiksować na statystykach, świat byłby lepszy.

Zaginiona Siostra to przygnębiająca lektura. Kartkując tę dość obszerną powieść towarzyszymy Selmie w trudnych wyborach i w zmierzaniu się z ich konsekwencjami. Bo cokolwiek by o niej nie mówić to nie można zaprzeczyć, że bardzo kochała Becky. Moim zdaniem to wszystko mogłoby się potoczyć zupełnie inaczej gdyby Mike nie był takim bucem i okazał jej trochę zrozumienia. Oczywiście Selma sama w sobie również jest winna, powinna być szczera ze swoim mężem i nie oszukiwać wszystkich wokół a przede wszystkim siebie, że jest wyśmienitą pisarką.

Zakończenie tej historii jest bardzo poruszające, a cała fabuła mocno skłania do refleksji, czy warto poświęcić całe życie urazie? I przede wszystkim:

Jak daleko się posuniesz, aby odnaleźć swoją rodzinę?


Dziękuję za egzemplarz wydawnictwu Literackiemu. 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz